Niż demograficzny zrujnuje uczelnie …. i sprzedawców precli.

Niż demograficzny zrujnuje uczelnie i budżet Krakowa

Arkadiusz Maciejowski – Dziennik Polski, 3.10.2012

NAUKA. W ciągu sześciu lat pod Wawelem ubędzie 60 tysięcy studentów. Według ekspertów boleśnie odczują to nie tylko szkoły wyższe, ale także właściciele mieszkań i… sprzedawcy precli.

Uczelnie wyższe to najwięksi pracodawcy w Krakowie. Łącznie zatrudniają ponad 22 tys. osób – począwszy od profesorów, kończąc na ochroniarzach. Najwięcej, bo aż 7227 osób pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zgodnie z prognozami Instytutu Sokratesa już w 2018 r. z powodu niżu demograficznego liczba studentów w Krakowie ma jednak zmaleć z 200 do 140 tys., czyli aż o 30 proc.

Wymusi to cięcie etatów na uczelniach. Pracę straci wiele osób…..Przeciętny student zostawia bowiem w naszym mieście ok. 1,5 tys. zł miesięcznie. Najwięcej wydaje oczywiście na wynajem mieszkania i jedzenie…….Uniwersytet Jagielloński nie otworzył w tym roku trzech kierunków na studiach stacjonarnych i aż 26 kierunków (np. filologia polska specjalność nauczycielska) na studiach niestacjonarnych.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na uczelniach prywatnych. Do tej pory nie miały one problemów z naborem, bo zgłaszali się do nich studenci, którzy nie dostali się na studia państwowe. Teraz, gdy na uczelniach państwowych jest mnóstwo wolnych miejsc, przyszli studenci rezygnują z uczelni prywatnych, na których wszystkie kierunki nawet na studiach stacjonarnych są płatne…..Uczelnie szukają więc wszelkich sposobów na przetrwanie. Jednym z nich mają być fuzje.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: