Zbyt mało pieniędzy przeznaczamy na rozwój kapitału ludzkiego

Naukowcy o słowach Tuska: innowacyjność to laboratoria, ale także ludzie

PAP – Nauka w Polsce, 12.10.2012

W sejmowym wystąpieniu nt. dotychczasowych dokonań rządu i planów na 2013 r. premier przypomniał o rozpoczętych i planowanych inwestycjach w budynki, laboratoria oraz w informatyzację w instytucjach naukowych.

…prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, była rektor Uniwersytetu Warszawskiego. – Jest to o tyle ważne, że bardzo wiele już się zrobiło i bardzo wiele pieniędzy się zainwestowało w infrastrukturę badawczą i w budowę nowych laboratoriów”.

Prof. Chałasińska-Macukow dodała, że teraz w Polsce trzeba dokończyć trwające inwestycje i wygospodarować pieniądze na pracowników, którzy będą rozwijali badania na najwyższym poziomie….”Problemem polskiego sektora wiedzy jest bowiem to, że zbyt mało pieniędzy przeznaczamy na rozwój kapitału ludzkiego. Problem ten dotyczy zarówno szkół wszystkich poziomów, jak i prowadzenia badań czy wdrażania ich wyników do praktyki. Nowoczesna infrastruktura jest warunkiem koniecznym, ale dalece niedostatecznym do tego, żebyśmy stworzyli innowacyjną Polskę. Podzielam niepokój prawie całego środowiska naukowego, że tym inwestycjom muszą towarzyszyć zwiększone nakłady na rozwój kapitału ludzkiego, bardzo szeroko rozumianego” – powiedział PAP prof. Kleiber……

Premier zapowiedział w piątek w Sejmie dalsze inwestycje w infrastrukturę naukową. „Inwestujemy, rozpoczęliśmy to już na poziomie kontraktów, ten poziom uzyskał 10 mld zł” – powiedział. Dodał, że chodzi o rozpoczęte inwestycje i te, które rozpoczną się w latach 2012-2015.

Ta kwota – jak poinformował premier – będzie przeznaczona na dokończenie i budowę nowych laboratoriów, finansowanie badań, wyposażenie ośrodków badawczych w szybkie sieci informatyczne. „Wiem, że w tak prosty sposób pieniądze nie przełożą się na polskich noblistów, ale bez tych inwestycji nie mamy szansy na uzyskanie zadowalającego poziomu innowacyjności” – podkreślił Tusk.

Premier dodał że, jak zapowiadał wcześniej rząd, wynagrodzenia pracowników szkół wyższych będą wzrastały od 2013 r. o prawie 10 proc. co roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: