Plagiat minister edukacji i badań naukowych ?

Niemcy: czy minister nauki dopuściła się plagiatu w dysertacji?

onet.pl 15.10.2012

zarzut o plagiat w pracy doktorskiej wysuwany jest obecnie pod adresem Annetty Schavan, federalnej minister edukacji i badań naukowych.

Obecnie już nie tylko anonimowi tropiciele plagiatów, lecz także ekspert naukowy potwierdził przypuszczenie, że Dr. Annette Schavan nie całkowicie uczciwie zdobyła tytuł naukowy.

Komisja rozpatrzy sprawę

W poufnej, 75-stronicowej ekspertyzie rzeczoznawca zarzuca Annecie Schavan „wyraźny zamiar oszustwa” i ma zastrzeżenia do fragmentów tekstu na 60 stronach pracy doktorskiej, liczącej ogółem 351 stron.

Pierwsze sugestie, że praca doktorska federalnej minister edukacji i badań naukowych nie wyszła tylko spod jej pióra, pojawiły się w maju br. na stronie schavanplag.wordpress. Po opublikowaniu tych informacji wydział filozofii Uniwersytetu w Duesseldorfie zapowiedział, że zbada ten zarzut, o co z resztą poprosiła także sama minister.

Annette Schavan uzyskała tytuł doktorski w 1980 roku po obronie pracy pod tytułem „Człowiek i sumienie – studium na temat przesłanek, konieczności i wymagań kształtowania sumienia w dzisiejszych czasach”……

Założyciel portalu „łowców plagiatów” VroniPlag Martin Heidingsfelder wezwał już w maju br. po ujawnieniu pierwszych zarzutów minister Schavan do ustąpienia z zajmowanego stanowiska.

– Kto nie potrafi właściwie cytować, ten nie może być ministrem edukacji i badań naukowych ani profesorem – zaznaczył Heidingsfelder, który w dużej mierze przyczynił się do ujawnienia plagiatu w dysertacji byłego ministra obrony Karla-Teodora zu Guttenberga (CSU) i europosłanki Silvany Koch-Mehrin (FDP).

Obydwojgu odebrano tytuły doktorskie. Minister zu Guttenberg podał się w związku z tym do dymisji. Koch-Mehrin zrezygnowała ze wszystkich stanowisk politycznych, zachowała jedynie swój mandat w Parlamencie Europejskim.

Dokumentation mutmaßlicher Plagiate in der Dissertation von Prof. Dr. Annette Schavan

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: