Prostytucja uczelni

Uczelnie się sprostytuowały

Anna Morawiec, Rzeczpospolita,  17-10-2012

Po 1989 roku powstało wiele rzekomych szkół wyższych wydających rzekome dyplomy i kształcących rzekomą inteligencję. Niektórzy dorobili się na produkcji pseudointeligentów sporych majątków – twierdzi były rektor AGH

Były rektor o pewnych rzeczach może już mówić otwarcie?

Ryszard Tadeusiewicz: Tak, to komfortowa sytuacja. Wcześniej musiałem liczyć się ze skutkami wygłaszania moich opinii. Teraz za nic nie odpowiadam, a zdążyłem się już dużo dowiedzieć…

A więc kogo kształcić ?

Ludzi myślących. Niezależnie od ukończonego kierunku. Dobre szkoły dają formację intelektualną, dzięki której absolwent potrafi gromadzić fakty, krytycznie je analizować i wyciągać z nich wnioski…….

Niestety, nawet bardzo dobre nasze uczelnie sprostytuowały się. Poszły w ilość. To rodzi bylejakość nauczania, a ta rodzi bylejakość absolwentów…..Teraz jesteśmy zdeterminowani celami, które wymyślili biurokraci nie mający ku temu kompetencji. To funkcjonuje jak naukowy PGR….

Świetnie wykształceni na uczelniach uzyskujących zielone światło zarabiają 1800 zł i nie twierdzą, że sobie radzą. Tak, jak ci, którzy wyjeżdżają z kraju.

Mamy takie społeczeństwo, jakie sobie wykształcimy. To nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka, gdy patrzymy na losy jednostkowe. Poprzez odpowiednie wykształcenie człowieka rozumiem wyposażenie go w wędkę, a nie w rybę. Radzą sobie ci, którzy mają ofensywny stosunek do rzeczywistości, zmieniają ją, proponują nowe rozwiązania, które społeczeństwo na podstawie swojego wyboru aprobuje.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: