Obecny system organizacyjny w nauce i szkolnictwie wyższym jest patologiczny.

Prof. Gliński: „Rozwój zaczyna się od zmian w szkolnictwie, w systemie oświaty, w nauce, kulturze. To jest podstawa rozwoju”

wpolityce.pl 19.10.2012

Za zrównoważeniem modelu konserwatywnego i rynkowego w nauce i szkolnictwie wyższym opowiedział się kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński na spotkaniu z przedstawicielami Solidarności akademickiej i naukowej.

Według prof. Glińskiego obecny system organizacyjny w nauce i szkolnictwie wyższym jest patologiczny.

Funkcjonujemy w systemie, który nie zapewnia godziwej pracy, godziwej płacy. Jesteśmy zmuszeni do funkcjonowania w pewnych ograniczeniach biurokratycznych, zwłaszcza ostatnio nastąpiło takie przyspieszenie, narzucające model, który nazwany jest wprost modelem rynkowym. Ja jestem zwolennikiem zrównoważenia modelu, który kiedyś był nazywany modelem szkół naukowych, relacji mistrza i ucznia, modelem nacisku na poszukiwanie, a nawet na błądzenie w nauce, a więc modelu wolności naukowej, (…) i tego nowego, od pewnego czasu wprowadzonego w Polsce, czyli modelu rynkowego

– powiedział na spotkaniu zorganizowanym przez związkowców na Uniwersytecie Warszawskim.

Pytany o to czy praca naukowców powinna być finansowana w systemie grantów na badania, czy w systemie stabilnych, gwarantowanych przez państwo wynagrodzeń, opowiedział się za tym, aby stosunek obu tych form finansowania wynosił ok. 30 do 70 proc. Przy czym więcej środków, jego zdaniem, powinno być przekazywanych na stałe wynagrodzenia.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Prof. Gliński mówił kiedyś o demokracji ciemniaków. Jedynym sensowną podstawą dyskusji nt. Nauki Polskiej jest czy system ten to: Demokracja Ciemniaków czy Dyktatura Ciemniaków. Jedno jest pewne, po dużych oczekiwaniach w stosunku do obecnej p. Minister nic nie zostało – zrobiła ona wszystko by obecny system zabetonować na wiele lat. Jej następcy nie przebiją się przez tę skorupę przez dziesięciolecia. Podobnie jak inna minister, Łybacka, która zdołała cofnąć rozwój kraju na dziesięciolecia, obecna również dorzuciła swoją cegiełkę. Hasła „godziwej płacy” dzielonej przez obecne Ciemniactwo zupełnie do mnie nie przemawiają. Jeśli Gliński jest kandydatem opozycji to powinien przynajmniej pokazać jak rozbić obecny, betonowy układ uczelniany a nie jak wzmacniać beton dosypując do niego pieniędzy podatnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: