Ideologiczne ślubowanie

Tak ślubują tylko na gdańskiej ASP

Wojciech Wybranowski- Rzeczpospolita,  29.10.2012

Na żadnej z najważniejszych publicznych uczelni nie zmusza się przyszłych studentów do składania ideologicznych deklaracji

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiada analizę treści studenckich ślubowań na publicznych uczelniach. Ale, co już sprawdziła „Rz”, nie znajdzie w nich argumentów na obronę gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych……

Okazuje się, że gdańska uczelnia jest jedyną, w której złożenie ideologicznego ślubowania jest warunkiem rozpoczęcia nauki. W ślubowaniu na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza mowa jest na przykład o służeniu ludziom i Ojczyźnie, wykazywaniu tolerancji i życzliwości wobec innych. Podobne przyrzeczenie składają studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim przyrzekają z kolei „zdobywać trwale wiedzę i umiejętności z pożytkiem dla Ojczyzny” oraz „dążyć do prawdy, podstawy wszelkiej nauki”……..

dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Z jednej strony uczelnia ma swoje przepisy wewnętrzne, z drugiej jednak ludzie mają prawo mieć swoje poglądy – mówi. – Nie może być tak, że od uległości wobec reguł wspólnego porządku uzależniamy prawo do nauki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: