Karykaturalny model kariery naukowej

Uniwersytet nie dla mądrości

W. Bernacki  – niezalezna.pl, 14.11.2012

Warunkiem podstawowym kształcenia młodego pokolenia na poziomie wyższym jest kadra naukowo-dydaktyczna, a tej z czasem, niestety, będzie ubywało. Dlaczego? Z każdym rokiem szkoły wyższe otrzymują mniejszą ilość środków finansowych na działalność nie tylko naukową, ale i dydaktyczną…

..Obecny system jest dysfunkcjonalny również ze względu na wykreowanie karykaturalnego modelu kariery naukowej. Z jednej bowiem strony mamy do czynienia z luzactwem. Brak tytułu magistra nie pozbawia prawa ubiegania się o stopień doktora, brak habilitacji nie uniemożliwia ubiegania się o tytuł profesora.

Z drugiej zaś strony stworzono mechanizmy mogące blokować ścieżkę kariery….

…Zrozumiałe jest dążenie do umiędzynarodowienia nauki, mającej wszak charakter uniwersalny. Jednak nie tłumaczy to serwilizmu wobec tego, co zachodnie; uderzający jest natomiast „szczególny” stosunek do polskich uczonych. Oto bowiem wystarczy, mając stopień doktora, przepracować pięć lat poza granicami kraju, aby w Polsce uzyskać status równy samodzielnemu pracownikowi naukowemu, czyli doktorowi habilitowanemu oraz profesorowi. Cóż jest takiego w nauce Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii etc., co sprawia, że tamtejszy doktor równy jest naszemu profesorowi? Jedynym wyróżnikiem jest ten, że zarobki w wymienionych krajach są zdecydowanie wyższe od naszych krajowych. Z tego też względu nie musimy obawiać się inwazji europejskich uczonych. Jeśli już, to raczej ucieczki z Polski najbardziej zdolnych i najlepiej wykształconych młodych ludzi, dla których droga dalszej kariery naukowej w świetnie wyposażonych laboratoriach może stać się o wiele bardziej pociągająca niźli siermiężne warunki polskiej uczelni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: