Uniwersytet sam się degraduje

Czy to koniec uniwersytetu?

blogpress.pl 18.11.2012

Zadajmy sobie pytanie, kto może mieć interes w tym, żeby uniwersytet trwał, żeby był wysokiej jakości? Kto ma interes w tym, żeby uniwersytet biernie podporządkowywał się pewnym trendom rynkowym i schodził w dół? – zastanawiał się prof. Zybertowicz w czasie debaty poświęconej kondycji uniwersytetu i jego przyszłośc…i

W auli starego BUW-u odbyła się debata zorganizowana przez kwartalnik „Rzeczy Wspólne”, NZS i stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”. W dyskusji wokół najnowszego numeru czasopisma, w którym głównym tematem jest pytanie czy to koniec uniwersytetu, uczestniczyli: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, UMK), Andrzej Maśnica (politolog, publicysta RW), prof. Jolanta Choińska-Mika (historyk, UW, twórczyni reformy nauczania historii).

Spotkanie prowadził redaktor naczelny RW Bartłomiej Radziejewski, który w artykule wstępnym napisał, że po pierwsze uniwersytet zostaje podporządkowany żywiołom rynku i demokracji, przez co zostaje sprowadzony do roli narzędzia panującej ideologii, po drugie szkoła wszystkich szczebli straciła na rzecz mass mediów status głównego wychowawcy, te z kolei kontrolowane przez wielkie grupy kapitałowe ekrany i szpalty, ze swoimi bohaterami-celebrytami, kształtują dziś moralność i osobowość, po trzecie uniwersytet sam się degraduje, godząc się na rezygnację z kształtowania charakterów i wiedzy na rzecz umiejętności, na podważenie idei prawdy, na hiperspecjalizację.

Pozostaje wprawdzie uniwersytet kuźnią elit – twierdzi Radziejewski – ale to już głównie elity w sensie opisowym. Kryzys uniwersytetu przekłada się na zanik elit zdolnych do mierzenia się z coraz poważniejszymi problemami skali cywilizacyjnej….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: