Wykładowca KUL usłyszał zarzut plagiatu

Baner plagiaty

Profesor KUL podejrzany o plagiat

Gość Niedzielny- PAP, 4.12.2012

Zarzut przywłaszczenia autorstwa cudzych utworów przedstawiła lubelska prokuratura prof. KUL, ks. Stanisławowi T. Profesor nie przyznał się do winy – poinformowała prokuratura. Wcześniej w postępowaniu dyscyplinarnym na uczelni został on ukarany naganą……

W 2010 r. na KUL wszczęto wyjaśniające postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie. Rzecznik dyscyplinarny KUL zarzucił księdzu profesorowi, że „w szeregu swoich publikacji z lat 2003-2008 w sposób uwłaczający godności nauczyciela akademickiego i naruszając cudze prawa autorskie, odpisywał obszerne fragmenty wykorzystywanych publikacji naukowych, zwykle z niewielkimi modyfikacjami, ale niejednokrotnie dosłownie, włączając w to przypisy”. Ks. Stanisław T. w postępowaniu dyscyplinarnym przyznał, że w jego publikacjach występują fragmenty podobne do innych, ale tłumaczył, że częściowo ta zbieżność była niezamierzona. Rozprawa dyscyplinarna odbyła się w marcu, ks. Stanisław T. został ukarany naganą.

Ks. prof. Stanisław T. obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym. „Nie prowadzi zajęć dydaktycznych, ani nie uczestniczy w pracach dotyczących nadawania stopni naukowych” – poinformowała rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

Za przestępstwo plagiatu grozi kara do trzech lat więzienia.

Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem

Paweł P. Reszka – Gazeta Wyborcza- lublin, 4.12.2012
Po tekście „Gazety”, ks. prof. Stanisław T., wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, usłyszał w poniedziałek zarzut plagiatu. Duchowny zrezygnował z funkcji sekretarza Towarzystwa Naukowego KUL.
Na uczelni ks. T został ukarany naganą– Karą bardzo niską – jak podkreślał miesięcznik „Forum Akademicki”, który opisał okoliczności sprawy. Duchowny nie odwołał się od orzeczenia komisji dyscyplinarnej…..Prokuratura zajęła się więc sprawą po tekście „Gazety”.

Dlaczego jednak ks. T., który został ukarany przez komisję dyscyplinarną KUL za liczne plagiaty, usłyszał zarzut za tylko jeden? – Pozostałe czyny uległy przedawnieniu – mówi prokurator Justyna Rutkowska-Skowronek. Okres przedawnienia wynosi pięć lat.

Co na zarzut dla swojego profesora KUL?

– Nie mamy na ten temat żadnych oficjalnych informacji. Czekamy na zawiadomienie ze strony prokuratury – mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL. A co, kiedy uczelnia już je dostanie? – Od 1 października ksiądz profesor jest na urlopie bezpłatnym, nie prowadzi zajęć – mówi rzeczniczka. – Dlatego więc zawieszanie go byłoby bezcelowe. Poczekamy na wyrok sądu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: