List prof. Barbary Kudryckiej do rektorów w sprawie POLON-u

INFORMACJE

List prof. Barbary Kudryckiej do rektorów w sprawie rozwoju i funkcjonowania zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym POL-on

Barbara Kudrycka – serwis MNiSW 11.12.2012

Magnificencje Rektorzy,

mija już drugi rok rozwoju i funkcjonowania zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym POL-on (www.polon.nauka.gov.pl), powołanego do życia znowelizowaną ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 i 742). Jesienią tego roku system po raz trzeci przyjął informacje o studentach, na bieżąco gromadzone i aktualizowane są także informacje o pracownikach dydaktyczno-naukowych. Bezpośrednio do systemu przekazywane są przez uczelnie także podstawowe sprawozdania tj. z działalności uczelni, o liczbie kandydatów i przyjętych na studia stacjonarne i niestacjonarne, z wykonania planu rzeczowo-finansowego, finansowe, plan rzeczowo-finansowy. W ramach systemu działał także generator ankiety aplikacyjnej czasopisma naukowego. Częścią systemu są podstawowe rejestry: uczelni niepublicznych i związków uczelni publicznych, instytucji szkolnictwa wyższego, jednostek naukowych, osób ze stopniami i tytułami naukowymi, uprawnień jednostek do nadawania stopni naukowych, prowadzonych studiów na kierunkach. Wkrótce zostaną udostępnione nowe moduły. Funkcjonalność systemu POL-on jest sukcesywnie poszerzana..

…..chciałabym prosić o wzmożenie dbałości o jakość przekazywanych danych. Dane niepełne, błędne czy przekazane po ustawowym terminie zaburzają statystyki i nie spełniają właściwie swojej roli informacyjnej. Często problem ten powstaje już na poziomie zbierania i reprezentowania danych w systemach uczelnianych. Przed powstaniem systemu POL-on uczelnie sprawozdawały dane jedynie w postaci zagregowanej. System POL-on interpretuje ustawę precyzyjnie, stąd uczelniom trudno czasem wpasować się ze swoimi danymi do reguł obowiązujących w systemie. POL-on nie pozwoli na zapisanie studenta na nieistniejące studia, skreślenie studenta z datą poprzedzającą rozpoczęcie przez niego studiów, równoległe studiowanie na tym samym kierunku, przekazanie przez różne uczelnie niezgodnych danych tej samej osoby. Ostrzeże o sytuacjach uznanych za niewłaściwe, jak przekroczenie limitu punktów ECTS, czy brak spełnienia minimum kadrowego.

Docierają do nas informacje studentów zaniepokojonych niepoprawnym rejestrowaniem przez uczelnie punktów ECTS, nieterminowym raportowaniu o zmianach w realizacji studiów. Pracownicy uczelni zgłaszają błędy w przekazanych przez uczelnie danych o ich karierze naukowej, które są publicznie dostępne w systemie. Identyfikowane są błędy w wydanych dyplomach (także dotyczących stopni naukowych). Zdarza się, że sprawozdania przekazywane z uczelni są wewnętrznie sprzeczne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: