Naukowy skok na kasę, czy nierzetelność dziennikarska ?

aspekty finansowe

Naukowy skok na kasę

Jolanta Ojczyk – Rzeczpospolita,  18.12.2012

Pieniądze na działalność statutową instytutów naukowych dzielone są wbrew ustawowym zasadom. Najlepsi wcale nie dostają więcej.

Z informacji samego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Najwyższej Izby Kontroli wynika, że ostatnia reforma nauki nie została zrealizowana. Najwięcej pieniędzy z dotacji statutowej niekoniecznie trafia dla najlepszych. Resort nie sprawdza, czy prowadzone badania przynoszą rezultaty….

Wbrew ustawowym zapisom od 2011 r. na podział tych pieniędzy nie ma wpływu posiadana przez instytut kategoria. Tak wynika z informacji przesłanych przez resort nauki.

– Dotację statutową, czyli na utrzymanie potencjału badawczego, w 2012 r. w wyższej wysokości niż rok wcześniej otrzymało 153 z 385 jednostek kategorii A – informuje Marta Jurek z MNiSW.

Oznacza to, że finansowanie 283 instytutów prowadzących działalność na najwyższym poziomie nie zostało zwiększone, mimo że zgodnie z reformą to do nich powinien trafić większy strumień pieniędzy. Tymczasem w tym toku aż 91 z 444 instytucji z ligi B uzyskało wyższą dotację niż w 2011 r.

Według Stanisława Karpińskiego, byłego wiceministra nauki, taki podział jest niezgodny z duchem ustawy….

List minister nauki i szkolnictwa wyższego do Rzeczpospolitej

serwis MNiSW 19.12.2012

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka skierowała list do redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita, w którym odnosi się do wczorajszego artykułu pt .„Naukowy skok na kasę”.

Po lekturze artykułu „Naukowy skok na kasę” autorstwa Jolanty Ojczyk, opublikowanego 18 grudnia na łamach „Rzeczpospolitej”, pragnę wyrazić moje zaniepokojenie brakiem rzetelności dziennikarskiej w przedstawieniu zawartych w artykule danych, ale też tak wyraźnym niezrozumieniem podjętego przez autorkę tematu finansowania instytucji naukowych oraz ich parametryzacji…..

…Już sam tytuł artykułu i jego pierwsze zdania sugerują, że minister nauki i szkolnictwa wyższego uznaniowo decyduje o przyznawaniu dotacji i w nieprawidłowy sposób rozdziela środki.

Autorka artykułu, stawiając tezę jakoby na podział dotacji statutowej dla jednostek naukowych nie miała wpływu posiadana przez dany instytut kategoria (najwyższa to A, najniższa C), pomija niezwykle istotny fakt – zgodnie z prawem, w 2012 r.

20% środków na finansowanie jednostek naukowych rozdzielono w oparciu o specjalny algorytm, który uwzględnia kategorię jednostki, liczbę zatrudnionych badaczy i kosztochłonność badań.

Pozostała część dotacji, czyli 80% całej sumy, to tak zwana kwota przeniesienia dotacji bazowej z poprzedniego roku – czyli środki, zapewniające instytucjom naukowym bieżące funkcjonowanie. Takie rozwiązanie wynika z konieczności dostosowania się przez nie do nowych regulacji i podjęcia odpowiednich działań restrukturyzacyjnych. Nie zmienia to faktu, że jednoznacznie premiowane są jednostki posiadające najwyższe kategorie…….

…..Oczekuję, że „Rzeczpospolita”, w której tak wiele mówi się w ostatnim czasie o odzyskiwaniu wiarygodności tytułu i zaufania czytelników, zechce poinformować swoich odbiorców, że tytułowy „naukowy skok na kasę” był po prostu pomyłką dziennikarską.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: