Naukowiec ma obowiązek podważać dotychczasowe prawdy, być krytyczny…

NASZ WYWIAD. Prof. Krasnodębski o zachowaniu minister Kudryckiej wobec środowiska naukowego: „Daleko od PRL-u nie odeszliśmy”

wpolityce.2.02.2013

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego kolejny raz zaatakowała środowisko uniwersyteckie. Jako pretekst uznała podważanie „jedynie słusznych poglądów” na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej prezentowanych przez jej rząd…..

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Paradoksalnie pani Kudrycka powołuje się na etykę, kodeks etyczny naukowca, który opublikował prof. Andrzej Zoll. To wszystko się oczywiście odbywa pod pozorem zachowania obiektywizmu, dystansu naukowego, nieulegania czy niegłoszenia poglądów, które nie mają uzasadnienia lub nie są weryfikowalne czy klasyfikowalne empirycznie itd.

Ale przecież identyczne zarzuty można było stawiać Mikołajowi Kopernikowi u zarania jego wielkich badań astronomicznych?

No i właśnie tu jest ten drugi aspekt wypowiedzi minister Kudryckiej. Ona najwyraźniej uważa, że poglądy polityczne, które są wyrażane przez naukowców, które jej odpowiadają, z naukowym dystansem dadzą się łatwo pogodzić.

A tymczasem naukowiec – jak wiadomo – ma obowiązek podważać dotychczasowe prawdy, być krytyczny, musi dokonywać eksperymentów intelektualnych. Musi formułować śmiałe hipotezy. Bez tego wszystkiego nauka by się nie rozwijała. Jej wypowiedź ma oczywiście jeszcze jeden aspekt. Bezpośrednia ingerencja – bo tak to trzeba nazwać – polityka, a przecież jest nim pani minister Kudrycka – sposób wypowiedzi oraz sugestia jak, według niej, naukowcy powinni wykładać, jest oczywiście rzeczą niedopuszczalną….

…Wielokrotnie się spotkałem z takimi przypadkami, że ktoś nie może wygłaszać swoich poglądów, ze względu na dobro instytucji, którą kieruje, albo ze względu na swoją karierę naukową. To jest najlepszy miernik tego, że nie żyjemy w kraju wolnym. Bo jeśli ktoś ma swoje poglądy, silne przekonania, ale boi się je wyrazić ze względu na dobro instytucji, którą kieruje, albo ze względu na swoją karierę, to świadczy to o tym, że daleko od PRL nie odeszliśmy.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: