Uczelnie idą do przodu ?

Uczelnie idą do przodu

Artur Grabek, Rzeczpospolita, 8.03-2013

Polska Komisja Akredytacyjna chwali szkoły wyższe 
za postępy w jakości nauczania….Wciąż jednak niektóre szkoły wyższe, dotyczy to najczęściej jednostek niepublicznych, mają problem ze skompletowaniem odpowiedniej kadry……Ekspertom PKA udało się także wychwycić uczelnię artystyczną, która na kierunku taniec zatrudniała kadrę naukową zajmującą się biologią małych zwierząt……Jak się okazuje uczelnie nie potrafią dopasować kadry oraz koncepcji kształcenia do kierunku, w którym chcą kształcić studentów. Mają też problemy z zapewnieniem odpowiedniej liczby i jakości staży. To właśnie były najczęstsze przyczyny odrzucenia ich wniosków…….W ciągu ostatnich 20 lat polskie uczelnie dokonały wielkiego postępu, jeżeli chodzi o jakość kształcenia. Ma to związek z powołaniem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wdrażaniem w Polsce procesu bolońskiego, czyli europeizacją reguł kształcenia, oraz wprowadzaniem Krajowych Ram Kwalifikacji – mówi prof. Woźnicki. Przede wszystkim jednak, co podkreśla profesor, w tym czasie na szkolnictwo wyższe ze środków publicznych trafiało stosunkowo dużo pieniędzy – prawie 1 proc. PKB.

Woźnicki zaznacza jednak, że ucierpiały na tym badania naukowe, na które w tym czasie kierowano mniejsze nakłady, niekiedy sięgały one zaledwie 0,3 proc. PKB.

– Dlatego teraz trzeba zacząć myśleć o tworzeniu uniwersytetów badawczych, które w większym stopniu niż edukacją zajmą się badaniami naukowymi. To jedyna szansa, by polskie uczelnie zaczęły się piąć w rankingach międzynarodowych, które oceniają nie osiągnięcia edukacyjne, ale naukowe szkół wyższych – podkreśla szef Fundacji Rektorów Polskich.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: