Rząd wzmocni rzetelność i etos akademicki ?

Rząd przyjął założenia nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym

serwis MNiSW,21 maja 2013

Otwarcie uczelni na kształcenie ustawiczne, lepsza jakość studiów i większe szanse absolwentów na rynku pracy oraz stypendia za wyniki w nauce już od pierwszego roku studiów – Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, przedłożone przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Otwarcie drogi na studia dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym czy wiedzą po specjalistycznych kursach i szkoleniach pozwoli ubiegać się o wyższe wykształcenie osobom dojrzałym.

Zróżnicowanie uczelni na akademickie i zawodowe, lepsze powiązanie programów studiów z rynkiem pracy oraz obowiązkowe trzymiesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym zwiększą szanse młodych na rynku pracy i poprawią jakość studiów.

Skuteczniejsza walka z plagiatami prac dyplomowych i naukowych oraz sprawniejsze postępowania dyscyplinarne wobec wykładowców naruszających prawo wzmocnią rzetelność i akademicki etos w uczelniach.

To tylko niektóre cele, zaproponowane w założeniach do projektu noweli ustawy. Zmiany te stanowią dopełnienie reformy szkolnictwa wyższego, która weszła w życie 1 października 2011 r…..

…..Zostanie ustanowiony nowy organ kolegialny – Zespół Rzeczników Dyscyplinarnych, powołanych przez ministra nauki. Będzie to zespół złożony z prawników i ekspertów reprezentujących wszystkie obszary wiedzy. Jego działalność powinna poprawić jakość postępowań dyscyplinarnych prowadzonych przez uczelnianie komisje dyscyplinarne.

Nowy zespół przejmie zadania istniejącego obecnie Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich, który zostanie rozwiązany….

 

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Te „reformy”, to wprowadzanie do stajni Augiasza nowych koni zamiast rzeki wody. No cóż; nowe wraca. Jak zwykle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: