Trwa wybiórcza dyskusja nad powagą nauki polskiej

Eksperci Macierewicza niszczą powagę polskiej nauki. Ale nikt nie może nic z tym zrobić

natemat.pl

Naukowcy, a raczej „naukowcy” biorący udział w pracach zespołu Macierewicza pokazali, że są w stanie odsunąć w cień zasady pracy naukowej, jeśli tylko wymaga tego interes polityczny….Czy naukowcy mogą dzisiaj mówić i robić absolutnie wszystko? Na to wygląda, ale uczelnie wcale z ich pozauczelnianej działalności nie są zadowolone. Jeden z „ekspertów Macierewicza” dostał nawet zakaz powoływania się na swoją uczelnię….

….Urzędnicy mają związane ręce
I rzeczywiście – tytuł profesora przyznawany jest dożywotnio, nie może odebrać go nawet prezydent, który oficjalnie nominuje profesorów. Można jedynie zakwestionować stopnie naukowe (np. doktora). W takim wypadku Centralna Komisja zwraca się do Wydziału, który przyznał stopień o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ale muszą być ku temu mocne podstawy – oskarżenie o plagiat lub złamanie zasad pracy naukowej.

Tytuł profesora jest dożywotni, polskie prawo nie przewiduje absolutnie żadnej możliwości odebrania go. – Kiedy naukowiec ma już stopień to środowisko, szczególnie w miejscu pracy, powinno dbać o jego działalność naukową. Jest rada naukowa, są komisje etyki. Jeśli ktoś wypowiada się na tematy, które nie należą do jego dziedziny czy specjalizacji, właściwie nic nie można z tym zrobić. W bardziej skomplikowanych kwestiach to, czy ktoś zna się na rzeczach, o których mówi w telewizji, mogą ocenić tylko inni specjaliści z danej dziedziny. I to oni powinni dać znać, że ten profesor niekoniecznie ma rację – mówi prof. Izdebski.

Wolność badań naukowych według dwóch dziarskich rektorów. Władze AGH i Politechniki Warszawskiej dołączają do odzierania z godności swoich pracowników

wpolityce.pl

Kto jeszcze dołączy do brygady wszelkimi sposobami postponującej naukowców współpracujących z zespołem parlamentarnym zajmującym się wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej?

Władze Politechniki Warszawskiej (prof. Jan Szmidt) i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (prof. Tadeusz Słomka) wydały wspólne oświadczenie:

Zgodnie z naszą wiedzą zarówno prof. Jacek Rońda, jak i prof. Jan Obrębski nie są specjalistami w zakresie badania przyczyn katastrof lotniczych. W ramach stosunków pracy obowiązujących ich w Akademii Górniczo-Hutniczej jak i Politechnice Warszawskiej Panowie Profesorowie nie prowadzą badań związanych z tą tematyką. Zajmują się z powodzeniem informatyką, mechaniką, mechaniką budowli i wytrzymałością materiałów budowlanych. Jakiekolwiek poglądy i opinie przekazywane opinii publicznej formułowane przez Panów Profesorów, dotyczące wyjaśnianie przyczyn katastrofy lotniczej w Smoleńsku, traktować zatem należy wyłącznie jako ich prywatny pogląd, niezwiązany z działalnością naukowo-badawczą prowadzoną przez nich na naszych uczelniach.
Każdy pracownik uczelni ma pełne prawo do formułowania swoich poglądów i opinii, jednak publiczne głoszenie przez naukowców tez niezwiązanych z ich działalnością badawczą nie może być podpierane autorytetem uczelni, na których pracują.

Takie postępowanie może bowiem godzić w dobre imię renomowanych instytucji, które są miejscem pracy wspomnianych panów profesorów……..

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Piękny jest podtytuł ‚Urzędnicy mają związane ręce’- widać, że urzędnicy chętnie by usuwali prof ( jak w czasach instalacji komunizmu) którzy im się z jakiegoś powodu nie podobają.
    Oczywiście np. tych ‚historyków’ co nie potrafią zidentyfikować w historii stanu wojennego to by zostawili, – zresztą nad ich ‚naukowością’ nie ma żadnej dyskusji. Widocznie tacy ‚naukowcy’ są O.K. a eksperci Macierewicza nie, bo podważają to co oficjalni ‚eksperci’ na potrzeby rządzących ustalili.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: