Nauka umiera za biurkiem

Nauka umiera za biurkiem

R.Terlecki – Dziennik Polski

Szkoły wyższe przeżywają trudne chwile. Nie tylko dlatego, że gwałtownie kurczy się liczba studentów i na wielu kierunkach studiów w tym roku nie rozpoczną się zajęcia, a to oznacza nieuchronne zwolnienia akademickich nauczycieli.

Dramatem polskiego szkolnictwa wyższego jest systematycznie obniżająca się jego jakość. Uczelnie stały się obszarem występowania tych wszystkich patologii, które dotykają całe państwo. Szerzy się korupcja i jej specyficzna polska odmiana: łupienie państwowych i europejskich pieniędzy na pozorowane prace, a w rzeczywistości kierowanie ich do prywatnych kieszeni oraz dla firm, pasożytujących na edukacji. „Znajomości” są znów najpewniejszą drogą awansu, nepotyzm pleni się w zastraszającym tempie. Często władzę w uczelniach obejmują ludzie cyniczni i bez dorobku, ale dyspozycyjni wobec władzy, często rządzą tam „menedżerowie”, którzy nie sprawdzili się w innym biznesie. Z każdym miesiącem rozrasta się administracyjno-księgowo-kontrolny moloch, przejadający pieniądze, które powinny być przeznaczone na badania naukowe i solidne kształcenie studentów……

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. niestety jak bardzo to jest prawdziwe wiedzą tylko ci, którzy widzieli uczelnie o innych poziomach kultury akademickiej (najczęściej na tzw. zachodzie), a co gorsza szeroką falą zalewa nas podobnie myśląca młodzież (wydrukować cokolwiek, byle za punkty i nie ważne że dla nikogo – ale dorobek jest i to pozwala awansować!). Idą młodzi bez ambicji, ale z aspiracjami, szczególnie do rządzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: