Plagiat unieważnia magistra, ale nie profesurę

Plagiat unieważnia magistra, ale nie profesurę

Urszula Mirowska-Łoskot – Dziennik _ Gazeta Prawna

…Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) pracuje nad wprowadzeniem możliwości anulowania nadanego tytułu profesora. Czy obecnie jest taka możliwość?
Obecnie, nawet jeśli CK uchyli w wyniku wznowienia postępowania swoją decyzję o przedstawieniu (na wniosek rady wydziału czy rady innej uprawnionej jednostki) prezydentowi kandydata do tytułu profesora albo stwierdzi nieważność postępowania w tej sprawie, prezydent nie może z tym nic zrobić, ponieważ nie ma ustawowego uprawnienia do cofnięcia tytułu. Tytuły naukowe są zatem nadawane dożywotnio – nawet, jeżeli okaże się, że w dorobku naukowym profesora stwierdzono plagiaty. W projekcie nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach naukowych i tytułach naukowych słusznie chce się problem ten rozwiązać – lecz próby rozwiązania podejmowano też wcześniej, od co najmniej 7 lat…….

A jak wygląda kwestia odebrania stopnia doktora czy habilitacji?

Tu nie ma problemu szczególnego statusu prezydenta. Stopnie naukowe nadają, po przeprowadzeniu stosownego postępowania, uprawnione rady naukowe – a w sprawach dotyczących nadawania przez nie stopni stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) w zakresie nieuregulowanym w ustawie o stopniach naukowych i tytule naukowym…..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: