W III RP – nikt nic nie czyta, jeśli czyta, to nie rozumie….

Wspomnienia nauczyciela akademickiego. Kilka pytań, na które moi studenci nie potrafili znaleźć odpowiedzi…

wpolityce.pl

…..W roku akademickim 2011/12 działało w Polsce 460 wyższych uczelni, w tym 328 niepublicznych. Pobierało nauki 1 764 tys. studentów (520 tys. w uczelniach niepublicznych), a dzieliło się z nimi wiedzą 16 tys. nauczycieli akademickich. Przez krótki okres byłem jednym z nich…..

III RP szczyci się tym, że skokowo wzrosła liczba Polaków mających wyższe wykształcenie. W roku 2012 39,1% Polaków w przedziale wiekowym 30-34 lata miało ukończone studia. Ten wskaźnik był wyższy od wskaźnika dla całej Unii Europejskiej, ba – był nawet wyższy od wskaźnika w Niemczech. O jakości studiów jakoś się nie mówi, natomiast trzeba odnotować, że w światowych rankingach wyższych uczelni tylko uniwersytety Warszawski i Jagielloński mają jako-taką pozycję (pomiędzy 300 i 400), z tendencją, niestety, opadającą.

I na koniec jedno zasłyszane zdanie, którego kategoryczna diagnoza wydawała się przed moimi akademickimi epizodami skrajnie przesadzona: „Nikt nic nie czyta, jeśli czyta, to nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nie pamięta”.

Andrzej Gelberg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: