Tytuły naukowe nie czynią z człowieka mędrca

Jerzy Jachowicz: Cynizm i uzurpacja tzw. etyczki. Magdalena Środa przypomina mi profesora Jana Hartmana w spódnicy

wpolityce.pl

……Po raz kolejny, na przykładzie Środy, potwierdza się reguła, że tytuły naukowe nie czynią z człowieka mędrca. Podoba mi się delikatna kpina wyrażona przez prof. Jacka Bartyzela, który napisał, że  „świat wstrzymał oddech”, kiedy dowiedział się o liście Środy.

Środa, niby profesor filozofii, niby „etyczka”, jakże daleko odeszła od fundamentów swojego zawodu. Żyje doraźną chwilą,  stając się „ni psem ni wydrą”. Ni to filozofem ni to działaczką polityczną. Wywodząc się ze środowiska lewicowego (nie chcę pisać postkomunistycznego, bo specjaliści w „Gazecie Wyborczej” podpowiedzą jej natychmiast, żeby podała mnie do sądu), chce zaciągnąć siłą – można powiedzieć przemocą – do ateistycznej, wysterylizowanej od świata wyższych wartości, Zachodniej Europy bez podziału społeczeństwa na płcie. Wskażmy jej rodowód intelektualny, w którym jest jej miejsce i w którym się najlepiej czuje. Świetnie obrazuje to zdjęcie z jakiejś publicznej debaty, na którym siedzi obok profesora Zygmunta Baumana. Czyżby nie wyrzekała się całkowicie tradycji, powikłanych korzeni? Przypomina mi profesora Jana Hartmana w spódnicy. Wiele wskazuje na to, że obydwoje oni łączą status profesorów uniwersytetu z realnymi pożądaniami zajęcia znaczącej pozycji w świecie polityki. Jest to oczywisty rozdźwięk między oficjalnym szyldem zawodowym, a rzeczywistymi intencjami obydwojga tzw. etyków.

Prof. Środzie ani jej listowi nie poświęciłbym ani jednego słowa, bo ani pani profesor ani jej list nie są tego warci. Piszę tylko dlatego, że zadziwiającą postawę zachowują media. Bezkrytycznie i bezrefleksyjnie dmą w surmy na temat listu prof. Środy. Nie dostrzegają mizeroty i miałkości jej przedsięwzięcia. To w tej sprawie jest dla mnie szokujące.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: