Barierą dla nauki w Polsce jest samo środowisko naukowe

O kondycji polskiej nauki mówi prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maciej Żylicz

natemat.pl

Zdolni naukowcy, którzy chcą prowadzić badania w Polsce, trafiają na dyktaturę ludzi przeciętnych i przerost biurokracji.

Prof. Maciej Żylicz: Barierą jest samo środowisko naukowe, które nie wyróżnia i nie promuje najzdolniejszych. Niektórzy profesorowie wręcz próbują hamować karierę młodszych od siebie. W polskim środowisku naukowym panuje dyktatura ludzi przeciętnych. Jeśli ktoś wyrasta ponad średnią, próbuje się go z nią zrównać. Każda rada wydziałowa ma własny system oceny pracowników, wymaga określonej liczby publikacji i cytowań do osiągnięcia stopnia lub tytułu naukowego. Poprzeczka jest specjalnie nisko umieszczona, żeby większość mogła ją pokonać. Tymczasem należy ją ustawić tak wysoko, by nie strąciło jej tylko kilku najlepszych, by móc ich docenić i wyróżnić……. W gruncie rzeczy, cały system administracyjny i system oceny parametrycznej, dzielenie ośrodków naukowych na kategorie stworzono po to, by ktoś niekompetentny kontrolował pracę naukowca. To są sztuczne parametry i zupełnie chybione w przypadku oceny indywidualnej.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Zgadzam się. Znam niewielu profesorów, którzy nie „trzymają nogi na hamulcu”, są prawdziwymi znawcami własnej dziedziny. Znam za to wielu profesorów celebrytów, którzy „trzymają nogę na hamulcu”, twierdzą że listy filadelfijskiej bożka robić nie będą i są wręcz oburzeni faktem, że ich jednostka tak słabo wypada w ocenie parametrycznej. A najgorsze jest to, że nie robi się nic by za cztery lata było lepiej. No bo przecież za cztery lata Ci oburzeni będą na zasłużonej emeryturze. Smutek, smutek, smutek i mizeria. Prawda jest taka Panie Profesorze, że ryba psuje się od głowy – jest wśród profesorów (tytularnych) sojusz. Toleruje się miernych i mizernych profesorów. A kto profesorowi na jego folwarku podskoczy. Chyba tylko samobójca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: