By zniosła habilitację, która blokuje kariery młodym naukowcom

Migalski, habilitacja i bonzowie z uczelni

Rz

Eurodeputowany pisze 
do minister szkolnictwa wyższego, by zniosła habilitację, która blokuje kariery młodym naukowcom.

„Jeśli leży Pani na sercu dobro polskiego szkolnictwa wyższego i nauki, proszę dążyć do zniesienia habilitacji! Proszę uwolnić polskie życie intelektualne od tego szkodliwego  gorsetu! Proszę odebrać uczelnianym i instytutowym kacykom narzędzie do blokowania karier młodym i zdolnym naukowcom” – pisze Marek Migalski (Polska Razem) w liście do prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, którego treść poznała „Rz”…..Migalski przekonuje, że habilitacja to jedna z najbardziej skutecznych procedur poskramiania entuzjazmu i energii  utalentowanych naukowców.

„Pozwala ona na skuteczne blokowanie napływu nowych idei i świeżej krwi do zatęchłych instytutów i uczelni. Daje uniwersyteckim bonzom niewiarygodnie efektywne narzędzie do selekcji i eliminacji tych, którzy w jakikolwiek sposób odbiegają od średniej i stanowią zagrożenie dla status quo w polskiej nauce i w szkolnictwie wyższym” – pisze Migalski.

Na zmiany jednak nie ma co liczyć. – Temat zniesienia habilitacji był konsultowany w trakcie wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego w roku 2011. Po przeanalizowaniu m.in. głosów środowiska akademickiego dotyczących tej kwestii przedstawiciele resortu nauki podjęli decyzję o niewprowadzaniu zmian w systemie nadawania habilitacji – napisało nam biuro prasowe resortu nauki w odpowiedzi na pytanie, czy zamierza zlikwidować ten stopień naukowy.

Reklamy

Komentarze 3

  1. Napisał człowiek, który nie zna aktualnych przepisów – nie ma kolokwium, a wszczęcie postępowania habilitacyjnego nie zależy od decyzji Rady Wydziału, rozpoczyna się z chwilą wpłynięcia dokumentacji (wniosku habilitacyjnego ) do CK. Migalski nie przeszedł habilitacji w „starej” procedurze prawdopodobnie nie przejdzie jej w „nowej”. Kończy się ciepła posadka w Brukseli, a z UŚ na zielona trawę, trzeba więc zrobić jazgot wokół własnej osoby i pisać list do P.Minister. Hucpa i warcholstwo!!!

    • A wiesz Pan, Panie zorientowany że teraz dziekani z podpuszczenia szefów katedr blokujących młodych mówią że nie zapłacą 10 tys. za recenzje – młodzi albo płacą ze swoich , albo nadal czekają i patrzą jak kochanice dziekanów robią habilitacje -bo za ich recenzje na pewno będzie zapłacone. Reformy Kudryckiej okazały się iluzoryczne.

  2. Zgadzam się z odpowiedzią Zorientowanego. Pan Migalski robi sobie kampanię. Może mieć pewność, że mojego głosu mieć nie będzie. Reforma szkolnictwa wyższego jest do bani. Po nowemu tak czy siak, habilitację swojego można przepuścić, zaś „niewygodnego” wyciąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: