Czy przy pomocy metod bibliometrycznych można ocenić jakość pracy naukowców?

Mierzenie umysłów –Refleksje o bibliometrii

Sprawy Nauki

O bibliometrii  i jej pułapkach mówi dr hab. Zbigniew Osiński z Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie

Redakcja: Czy przy pomocy metod bibliometrycznych można ocenić jakość pracy naukowców?

Jednoznaczna, a zarazem uczciwa odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest raczej możliwa, bowiem w grę wchodzi wiele zmiennych czynników, które powodują, że niekiedy bibliometria pomaga w ocenie dorobku naukowego, a niekiedy nie jest przydatna do tego celu. Obiektywna i rzetelna ocena musi być oparta na danych, które pozwalają na wnioskowanie charakteryzujące się wysokim stopniem pewności……

….. Wróżenie z fusów

Jeszcze większe problemy pojawiają się przy analizie problemu cytowań. Wiarygodność i rzetelność wskaźników typu liczba cytowań, impact factor i indeks Hirscha (przy uwzględnieniu problemów, o których wspomniałem w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie) zależy od kompletności bazy danych, na podstawie której są wyliczane.
W związku z tym,  tylko w tych dyscyplinach naukowych, w których zasoby Web of Science obejmują w miarę kompletny zestaw czasopism uznawanych przez dane środowisko naukowe za renomowane oraz monografie wydane w wydawnictwach także uznanych za renomowane (WoS od 2005 indeksuje część angielskojęzycznych monografii naukowych) można stosować wymienione wskaźniki bibliometryczne do oceny badaczy. W przypadku większości dyscyplin humanistycznych i społecznych baza ta jest dalece niekompletna i dyskryminująca języki inne niż angielski. Stąd też w tych dyscyplinach ocenianie oparte na bibliometrii przypomina „wróżenie z fusów”.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Baza WoS, indeks Hirsha i sumaryczny impact factor to bardzo dobre mierniki dorobku w dziedzinie nauk fizycznych i technicznych. Mają one jedną wadę. Mianowicie są to kryteria nieuznaniowe. A w naszym zaścianku uznaniowość króluje – mierny, bierny byle wierny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: