Ekspresowe habilitacje za 6,5 tys. zł

Turystyka naukowa: Na Słowacji habilitację można zrobić sześćdziesiąt razy szybciej niż w Polsce

Dziennik Gazeta Prawna

Choć taka turystyka naukowa jest zgodna z prawem, to środowisko akademickie przeciwko niej protestuje. A naukowcy się bronią: w Polsce blokuje się nam karierę.

Cennik zamieszczony na stronie internetowej Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku nie pozostawia złudzeń – w ofercie jest habilitacja doktorska za równowartość 6,5 tys. zł. W ogłoszeniach o obronach prac habilitacyjnych tam zamieszczonych doliczyć się można 13 rozpraw na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. Siedem z nich dotyczyło kandydatów z Polski. Szacunkowo w ciągu ostatniej dekady tytuł naukowy na Słowacji zdobyło 150 Polaków……….Znane są też przypadki ekspresowych habilitacji: pewien naukowiec z KUL w Rużomberku obronił pracę doktorską w kwietniu, a habilitował się już dwa miesiące później. Tymczasem średni czas uzyskania habilitacji w Polsce to 10–12 lat.

Zaczął też działać chów wsobny: wypromowani na Słowacji Polacy stają się jedynymi recenzentami koleżanek i kolegów ubiegających się o tytuły naukowe. Bywa, że recenzentem jest bezpośredni przełożony – pracodawca kandydata z Polski. Albo że za habilitację pracownika płaci uczelnia. Tytuł naukowy przynosi bowiem profity nie tylko naukowcowi, lecz także jednostce, w której pracuje. Dzięki temu nabywa ona m.in. uprawnienia do otworzenia nowego wydziału……..prof. Bogusław Śliwerski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, który od lat walczy z turystyką habilitacyjną. Nazywa ją wprost patologią, za którą odpowiedzialne ma być MNiSW. – Ministerstwo otworzyło furtkę, przez którą przelewa się fala pseudonaukowców wracających ze Słowacji z dyplomami, ale niczego niewnoszących do nauki – komentuje.

Przeciw słowackim habilitacjom protestują też inne komitety PAN: socjologii oraz nauk filozoficznych. Uważają one, że naukowcy ze słowackim dyplomem stali się czynnikiem demoralizującym dla osób podatnych na łatwą i szybką drogę awansu. Obliczono, że ich liczba rośnie: w latach 2005–2008 doktora habilitowanego w naukach pedagogicznych zdobyło na Słowacji 22 Polaków. W latach 2009–2013 było ich już 69…..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: