Co robić z miernotami naukowymi ze stopniami profesorskimi?

O uczelniach na kongresie. Einstein grantu by nie zdobył

GW -Iwona Hajnosz, 22.03.2014
Jak bronić wartości akademickich w świecie, który w pogoni za pieniędzmi atakowany jest przez kulturę korporacyjną? Jak radzić sobie z patologiami? – odpowiedzi na te pytania szukają uczestnicy zorganizowanego przez UJ Kongresu Kultury Akademickiej….
Stopnie i tytuły naukowe a polityka
„Niebezpieczeństwo płynnych granic” – taki tytuł miało sympozjum o relacjach świata nauki i polityki. A jego przewodniczący prof. Edmund Wnuk-Lipiński prowokował pytaniami: czy bycie „partyjnym naukowcem” jest sprzeniewierzeniem się roli uczonego? Czy używanie stopni i tytułów naukowych w działalności politycznej jest uprawnione?
Tematyka prowokuje do szczerych dyskusji. Na przykład, co robić z miernotami naukowymi ze stopniami profesorskimi? A może być ich kilka rodzajów. Najgorzej jest, gdy taka osoba blokuje kariery wszystkich mądrzejszych od siebie, bo wtedy kładzie rozwój nauki i dydaktykę. Inna sprawa jest z opiekuńczymi miernotami. Te potrafią otoczyć troską asystentów, sensownie dbać o ich rozwój. I to jest przykład pożytecznej miernoty. To interesujące zniuansowanie, tylko rodzi się pytanie, jak te osoby doszły do swoich stanowisk? Dlatego uczestnicy kolejnej sesji zastanawiają się, jak powstrzymać fatalną tendencję obniżania standardów w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i procedurach awansowych czy publikowanych pracach naukowych. ….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: