Nierzetelność recenzentów jest ogromna.

Uczelnie tracą na błędach recenzentów

Dziennik Gazeta Prawna

Szkoły zarzucają stronniczość ekspertom opiniującym projekty naukowe. Zasady ich dotowania prowadzą do tego, że środki nie zawsze trafiają do najlepszych.

Nierzetelne osoby, którzy opiniują projekty uczelni na realizację przedsięwzięć naukowych, niweczą ich szanse na kilkumilionowe wsparcie. Większość placówek decyduje się na złożenie odwołania w przypadku negatywnej opinii. Często mają rację. Mimo że ich projekty okazują się jednymi z najlepszych, nie mają już szans na pieniądze.

– Nierzetelność recenzentów jest ogromna. Wątpliwości budzi sposób dobierania ich do oceniania projektów. Często o opinii dla danego wniosku decydują względy środowiskowe, a nie jego merytoryczność – wyjaśnia DGP przedstawiciel uczelni, który prosi o anonimowość….

Jedna odpowiedź

  1. Super artykuł. Wreszczie mówi sie otwarcie o nieprawidłowościach (patologiach ?) systemu grantów w Polsce ! Kiedy nastąpi przełom ? Naukowcy apelują o wprowadzenie zasad ujawniania nazwisk recenzentów, a nawet wprowadzenie systemu, w którym aplikujący o grant wystepuje anonimowo. Tylko wtedy można uzdrowić system finansów na badania w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: