Na uczelniach panuje dyktatura przeciętności

Polska nauka potrzebuje nowych fundamentów prawnych

ObserwatorFinansowy.pl

….. Obowiązujące przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym można zaś bardzo skutecznie wykorzystać do blokowania poprawy jakości polskiej nauki, przez co na uczelniach panuje dyktatura przeciętności…… Problemem jest to, że nasz system szkolnictwa akademickiego nie daje możliwości rezygnowania z ludzi całkowicie bezproduktywnych. To nie znaczy, że wszyscy muszą prowadzić badania, bo są naukowcy, którzy są wyśmienitymi nauczycielami i przynajmniej w tym są dobrzy. Chodzi o wyeliminowanie osób całkowicie nieprzydatnych, co w przypadku środowiska akademickiego jest niemalże niemożliwe….

Reklamy

Komentarze 4

 1. Jak ma nie panować dyktatura przeciętności skoro… za każdego studenta uniwersytet dostaje pieniądze! Niech dostaje pieniądze za każdą publikację naukową swojego studenta to od razu jakość pójdzie w górę!
  Tak w ogóle to super strona! I zapraszam na mojego bloga utrzymanego w podobnym klimacie…

  https://ekonomicznystudent.wordpress.com/

  • No przecież na tym polega głównie funkcjonowanie systemu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce – jak by nie patrzeć,t o opiera sie on na… zajęciach ze studentami:

   NIE MA DOPOWIEDNIEJ ILOŚCI ZAJĘĆ, KTÓRE MOGŁ(A)BY POPROWADZIĆ PAN(I) X. ZAINTERESOWANY ETATEM PRACOWNIKA NAUK.-DYDAKT. W DANEJ JEDNOSTCE NA UCZELNI => NIE MA DLA PANA(PANI) X., ETATU W TEJ JEDNOSTCE.

   Teraz wystarczy zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, KTÓRE kierunki są OBLEGANE przez studentów i od razu widać, jakie rodzaje dziedzin najłatwiej uprawia się w Polsce, z szumną etykietką „dziedziny naukowe” (kierunku „informatyka” nie rozważam tutaj – to chyba jedyny kierunek ścisły, który jest zarazem bardzo popularny wśród studentów).
   No, ale kto się tym przejmuje ? Studenci tłumnie studiujący np. ekonomię, etnologię, filozofię, prawo itp. ? A co ich to obchodzi ?

 2. Wymagania formalno-prawne stawiane funkcjonowaniu uczelni i prowadzenia kierunków studiów, pomyślane jako zapewnienie ich jakości, wcale się nie sprawdzają. Wynika to z faktu możliwości stosowania rozwiązań alternatywnych dla szeregu uregulowań prawnych. Np. ograniczenie zatrudniania profesorów powyżej 70-tego roku życia w formie mianowania nic nie zmienia w ich pozycji na uczelni powyżej tego wieku – poza formą zatrudnienia: umowa o pracę. Nadal pełnią funkcje kierowników katedr chociaż zbliżają się do 80-tki!!! To właśnie oni tworzą w dużej mierze DYKTATURĘ PRZECIĘTNOŚCI, dbając aby nie zagrażali im młodsi pracownicy! Nowe uregulowanie prawne powinno uwzględniać zapis o zakazie zatrudniania profesorów powyżej 70-tego roku życia w ramach dowolnego stosunku pracy. Odbyłoby się to bez szkody dla procesu dydaktycznego w wyższych uczelniach – przecież miejsc na studiach jest więcej niż kandydatów i nie trzeba zasilać kadr figurantami kształcenia do „grobowej deski” . Często to SZKODNICY dydaktyczni i HAMULCOWI nauki, którzy najczęściej wykluczają młodych naukowców gdyż po pierwsze nie nadążają za ich myśleniem a po drugie dbają o to aby nie miał ich kto zastąpić!!!

  • Po ukończeniu 70 roku życia zgodnie z przepisami nie powinni pełnić funkcji kierowniczych, bo są powołani jedynie na okres do końca kadencji!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: