Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych heroicznie walczy z jawnością, ale presja ma sens

Tajemnica konających CK serwerów, czyli czemu dane o habilitacjach i doktoratach będą kasowane

Dziennik Gazeta Prawna

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych po pół roku będzie kasować dane dotyczące habilitacji i doktoratów. Powód: słabe serwery. Środowisko naukowe zbiera pieniądze na dyski z większą pamięcią..Prezentacja dorobku naukowego doktora habilitowanego czy doktora, uchwały rad naukowych z uczelni, na której przeprowadzane było podstępowanie habilitacyjne, czy recenzje to tylko niektóre z dokumentów, do których od 2011 r. może zajrzeć każdy. Są publikowane na stronie Centralnej Komisji. Chodziło o zwiększenie przejrzystości świata nauki.

….decyzja o kasowaniu plików wyniknęła po rozmowach z informatykami. To oni uznali, że ich usuwanie to najlepsza opcja. Co oznacza, że nie będzie do nich publicznego dostępu i zniknie ich zapis w formie elektronicznej, którą ktoś wcześniej musiał stworzyć…..

Teoretycznie CK działa zgodnie z prawem, bo choć ustawa narzuca publikację informacji o awansach, to nie określa, jak długo mają widnieć na stronie.

– Plany usuwania dokumentów po tak krótkim czasie uderzają w fundament transparentności, a zatem uniemożliwią działanie mechanizmów kontrolnych….

…Niektórzy naukowcy nie wierzą w problemy „techniczne”. Tym bardziej że np. biblioteki akademickie mają obowiązek wieczystego archiwizowania dokumentów elektronicznych i jakoś sobie z tym radzą. Autor bloga „Robię habilitację” pisze wprost: „ani przez chwilę nie wierzę, że idzie o »ograniczone możliwości techniczne«. Uważam, że Centralna Komisja zwiera szyki. Przez fora i blogi przelewa się fala krytyki wobec Komisji, a więc zamiast zmienić swe postępowanie, CK ogranicza dostęp do informacji. Teraz będzie mniej do krytykowania. Teraz nie będzie można porównywać postępowań” – pisze bloger. Już wcześniej naukowcy wytykali, że CK nie śpieszy się z publikowaniem m.in. recenzji przy postępowaniach profesorskich.

Ministerstwo Nauki nie odpowiedziało nam na pytania, jak ocenia decyzję komisji. Jednak sama minister Lena Kolarska-Bobińska wezwana przez naukowców do odpowiedzi skomentowała na Twitterze, że to „tajemnicza sprawa, bo na ten cel dostali dużo środków”.

2122 stopnie doktora habilitowanego nadano w 2013 r.

6093 stopnie doktora nadano w 2013 r.

Informacje o awansach naukowych jednak nie znikną z sieci

Dziennik Gazeta Prawna

Jeszcze w poniedziałek Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych deklarowała, że po pół roku będzie kasowała wszystkie informacje dotyczące awansów naukowych – o czym pisaliśmy we wczorajszym wydaniu DGP. Powodem miały być słabe serwery placówki. I po naszej publikacji – jak oświadczyła w rozmowie z DGP minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska – wszystko zostało załatwione, a komisja wycofała się ze swoich planów

 

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Komisja chce ukryć słabe autoreferaty. Zafunduję im dysk, który wystarczy na dekadę. No cóż widać zaczęto czytać ile warta jest polska nauka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: