Sto dyplomów na jednego promotora to absurd

Profesor musi zarobić, więc opiekuje się pracami magisterskimi stu osób! Czy ma szansę je przeczytać?

Metro

Sto dyplomów na jednego promotora to absurd – mówią studenci i apelują do rządu o ustalenie odgórnych limitów. Niektóre uczelnie już to zrobiły – by podnieść jakość nauczania. Ale niektóre mają wątpliwości
Czy jeden profesor jest w stanie poprowadzić 100 prac dyplomowych? I z każdym z setki studentów omówić temat, każdego pokierować i konsultować postępy. A potem każdą pracę uważnie przeczytać, opatrzyć uwagami i wyłapać ewentualny plagiat? – W takich warunkach to można co najwyżej przejrzeć, czy przypisy się zgadzają – podkreśla Mateusz Mrozek, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. I proponuje, by w ustawę o szkolnictwie wyższym wpisać maksymalną liczbę dyplomantów przypadających na jednego promotora. Np. 20 studentów. – Taka decyzja na pewno ukróciłaby patologię – dodaje.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła pracę ponad 200 promotorów z 14 publicznych uczelni. I pod koniec ub. roku ogłosiła, że w 10 opiekunowie prac byli nadmiernie obciążeni…..W trzech na jednego promotora przypadło ponad 100 studentów! Np. na Uniwersytecie Techniczno-Humanistycznym w Radomiu w roku akademickim 2012/13 dziesiątka prominentnych nauczycieli akademickich (wśród nich byli rektor, prorektorzy i dziekani) wypromowała w sumie ponad 600 dyplomów. Rekordy (ponad 100) padły też na Uniwersytecie Wrocławskim i Szczecińskim. Tylko trzy szkoły limitowały liczbę studentów przypadających na jednego promotora. Inne ustalały liczbę uczestników seminarium dyplomowego, by i tak tego nie przestrzegać. Kontrolerzy NIK ocenili, że „takie rozwiązania organizacyjne czasem wręcz uniemożliwiały promotorom rzetelne wspieranie i nadzorowanie studentów”. Według co czwartego z ankietowanych studentów, promotor nie przeczytał zbyt dokładnie ich pracy.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: