Środowisko naukowe bardzo długo spało

Zamiast książek zostaną po nas wnioski grantowe

Aleksander Temkin, Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej

Studentów ubywa, a wraz z nimi pieniędzy dla uczelni. Niż to pretekst do likwidacji infrastruktury badawczej i edukacyjnej. A przecież można inaczej: mniejsze grupy, indywidualny kontakt z wykładowcą, naukowcy skupiający się na badaniach. To szansa na skok w XXI wiek

Środowisko naukowe bardzo długo spało. Z nielicznymi wyjątkami naukowcy przespali rządy prof. Barbary Kudryckiej. Dominowały indywidualne strategie dostosowywania się do systemowych patologii. Dużo było cichych narzekań i głośnego poczucia bezradności.

Dzisiaj jednak środowisko naukowe się budzi i nie jest już bezradne. Postulaty naszego Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej poparło 70 instytutów i wydziałów ze wszystkich polskich uniwersytetów, reprezentujących nie tylko humanistykę, lecz także nauki ścisłe i społeczne. Skala protestu nie ma precedensu od 1989 roku – 70 jednostek zagroziło protestami, jeśli Ministerstwo Nauki I Szkolnictwa Wyższego zignoruje to wspólne wystąpienie.

Pierwsze reakcje są rozczarowujące…..

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Nie kumam dlaczego to środowisko spało. Przez ostatnie (co najmniej!!!) 10 lat dzwoniło mu (temu środowisku) mnóstwo budzików, m.in. NFA, i – w różnych innych miejscach – wielu piszących w nim ludzi. Z niżej podpisanym włącznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: