Wskazania programu antyplagiatowego nie przesądzają o nieuczciwości – umorzenie śledztwa

Studenci krakowskiej uczelni nie splagiatowali prac magisterskich

Dziennik Polski

Nauka. Prokuratura umorzyła śledztwo wobec byłych studentów Uniwersytetu Pedagogicznego, którzy mieli bezprawnie wykorzystać cudzą twórczość w swoich w pracach dyplomowych. Śledczy uznali, że wskazania programu antyplagiatowego nie przesądzają o ich nieuczciwości.

O podejrzeniu popełnienia plagiatu przez piątkę byłych studentów UP pod koniec ubiegłego roku śledczych zawiadomiła Najwyższa Izba Kontroli. – Podczas sprawdzania przez nas tych prac program antyplagiatowy wskazał, że składają się one w dużej części z fragmentów cudzych dzieł – tłumaczy Dariusz Nowak z krakowskiego oddziału NIK. Po kontroli i skierowaniu zawiadomienia do prokuratury władze UP powołały specjalne komisje, mające zbadać, czy absolwenci rzeczywiście dopuścili się plagiatu…..– Komisje stwierdziły, że nie doszło do nieprawidłowości i nie było podstaw do zawiadomienia w tej sprawie prokuratury – mówi Iwona Tomasik, rzeczniczka UP. Wskazuje, że pracownicy NIK nie przeanalizowali prac studentów, ale polegali wyłącznie na raporcie programu antyplagiatowego. Tymczasem żaden taki system nie daje odpowiedzi na pytanie, czy student bezprawnie wykorzystał fragment innej pracy. – Raport z programu antyplagiatowego pokazuje wszystkie zapożyczenia. Także te, które są jak najbardziej poprawne i zgodne z regułami cytowania
ANTYPLAGIAT W SZKOLE I NA KAŻDEJ UCZELNI System antyplagiatowy w gimnazjach i liceach. Jeszcze w tym roku szkolnym system antyplagiatowy ma działać w polskich szkołach. Wprowadzą go wspólnie firmy Librus, producent e-dzienników, oraz Plagiat.pl, twórca systemu, z którego korzysta większość uczelni w naszym kraju. ..

Wszystkie uczelnie będą sprawdzać prace dyplomowe. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tworzy ogólnopolską bazę, w której znajdą się wszystkie prace licencjackie oraz magisterskie obronione na polskich uczelniach po 30 września 2009 r. To ma ograniczyć występujący dość często proceder sprzedaży gotowych prac dyplomowych przez absolwentów. Co więcej, wszystkie uczelnie w kraju będą musiały obowiązkowo sprawdzać prace swoich studentów programem antyplagiatowym. …..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: