Nieprzejrzyste zasady przeprowadzania rekrutacji nauczycieli akademickich w konkursach otwartych

Uniwersytet nie może być tak tajemniczy

GW

Poznański UAM nie chciał udostępnić protokołu z posiedzenia komisji rekrutującej nowego wykładowcę. Sąd uznał jednak, że taki dokument jest informacją publiczną. ….Na sądową wojnę z uczelnią poszła dr Miłosława Stępień, anglistka po Uniwersytecie Warszawskim, autorka doktoratu z literatury południowoafrykańskiej….W połowie 2014 r. dowiedziała się, że UAM szuka adiunkta na wydziale anglistyki. Spełniała wszystkie wymagania uczelni, więc złożyła aplikację.
Komisja konkursowa wybrała inną kandydatkę. Stępień postanowiła się dowiedzieć, co o tym zadecydowało. – Czy miałam za mało publikacji naukowych? Czy może za małe doświadczenie? Chciałam wiedzieć, co mogę poprawić, zanim będę się starała w przyszłości o pracę – tłumaczy….Każdy dokument wytworzony w publicznej instytucji jest informacją publiczną i nie ma znaczenia, kto o niego występuje – mówi Miłosława Stępień.
Pod koniec stycznia sąd administracyjny w Poznaniu przyznaje rację anglistce. W ustnym uzasadnieniu sędziowie stwierdzają, że dokumenty, o które wystąpiła, są informacją publiczną. I dlatego nakazują dziekanowi rozpatrzyć wniosek Stępień w ciągu dwóch tygodni….Ale najpierw wyrok musi być prawomocny. Uczelnia może jeszcze przekonywać do swoich racji Naczelny Sąd Administracyjny. Czy to zrobi? Rzeczniczka uczelni Dominika Narożna odpowiada nam, że decyzja zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem.

– Jestem zaskoczona, że uczelnia publiczna o takiej renomie jak UAM ma nieprzejrzyste zasady przeprowadzania rekrutacji nauczycieli akademickich w konkursach otwartych. Mam nadzieję, że przegrana sprawi, iż w przyszłości wprowadzą jasne i sprawiedliwe zasady konkursowe – mówi Stępień.

Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska, która walczy o jawność życia publicznego: – Od początku uniwersytet miał obowiązek odpowiedzieć na wniosek i udostępnić żądane dokumenty. Sposób argumentacji przypomina błędy, jakie były popełniane w stosowaniu tej ustawy, gdy weszła w życie, czyli 13 lat temu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: