Stworzono w nauce monstrualny biurokratyczny matriks

Biurokratyzacja wszędzie

Z prof. Ireneuszem Krzemińskim rozmawia Adam Leszczyński

GW

Frustracja narastała od lat i jest reakcją na reformy wprowadzane przez minister Kudrycką. Reforma skonstruowała na nowo cały system nauki szkolnictwa wyższego z niezwykłą przewagą elementów biurokratycznych, o których mówiłem. Do nauki przeniesiono najgorsze cechy polskiej biurokracji. Stworzono w nauce monstrualny biurokratyczny matriks, którego drobiazgowe reguły koncentrują się w ministerstwie, ale zarazem nikt nad nimi nie panuje.

Teoretycznie uniwersytety mają pełną wolność i autonomię, tylko że niewiele mogą zrobić, bo wszystko jest zaprojektowane przez określony system biurokratyczny. Wyjście poza jego ramy grozi utratą finansowania. Reforma okazała się katastrofą.

Na tym przykładzie można jednak pokazać ogólniejszy problem polskiego życia publicznego. Wracamy do kwestii zaufania i oddzielenia prywatnego życia od spraw wspólnych. Reforma Kudryckiej była przygotowywana przez dłuższy czas, uczestniczyło w niej mnóstwo ekspertów. Plan był ogłoszony przez ministerstwo. Może czasu nie było dużo, ale mogła się odbyć krytyczna dyskusja….

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: