Stworzono w nauce monstrualny biurokratyczny matriks

Biurokratyzacja wszędzie

Z prof. Ireneuszem Krzemińskim rozmawia Adam Leszczyński

GW

Frustracja narastała od lat i jest reakcją na reformy wprowadzane przez minister Kudrycką. Reforma skonstruowała na nowo cały system nauki szkolnictwa wyższego z niezwykłą przewagą elementów biurokratycznych, o których mówiłem. Do nauki przeniesiono najgorsze cechy polskiej biurokracji. Stworzono w nauce monstrualny biurokratyczny matriks, którego drobiazgowe reguły koncentrują się w ministerstwie, ale zarazem nikt nad nimi nie panuje.

Teoretycznie uniwersytety mają pełną wolność i autonomię, tylko że niewiele mogą zrobić, bo wszystko jest zaprojektowane przez określony system biurokratyczny. Wyjście poza jego ramy grozi utratą finansowania. Reforma okazała się katastrofą.

Na tym przykładzie można jednak pokazać ogólniejszy problem polskiego życia publicznego. Wracamy do kwestii zaufania i oddzielenia prywatnego życia od spraw wspólnych. Reforma Kudryckiej była przygotowywana przez dłuższy czas, uczestniczyło w niej mnóstwo ekspertów. Plan był ogłoszony przez ministerstwo. Może czasu nie było dużo, ale mogła się odbyć krytyczna dyskusja….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: