Jak my, ludzie nauki, mamy uczyć uczciwości, jeżeli sami nie będziemy zdecydowanie reagować na nieetyczne praktyki ?

List otwarty do społeczności naukowej i Polskiej Akademii Nauk

Cezary Wójcik, petycje.pl. Forum  Akademickie

……Jak my, ludzie nauki, mamy uczyć uczciwości, kreować postawy obywatelskie, jeżeli sami nie będziemy zdecydowanie reagować na nieetyczne praktyki? Jeżeli nie ten, kto popełnił zło, ale ten kto je odkrywa jest piętnowany? Jeżeli ludzie pełniący wysokie funkcje w strukturach instytucji naukowych cenić sobie będą bardziej osobiste relacje od norm kodeksów etycznych, które sami uchwalamy? Jeżeli „cisza” będzie nadrzędną wartością, a złe zachowania nie będą piętnowane nawet ostracyzmem środowiskowym?

Jak my, ludzie nauki, mamy uczyć praworządności, jeżeli sami nie będziemy przestrzegać prawa i traktować go z najwyższym szacunkiem? Jeżeli przymykać będziemy oczy na nieprawne działania, jeżeli będziemy przyjmować, że znajomość prawa nie jest naszym obowiązkiem? Jeżeli osoby obejmujące wysokie funkcje przejmować będą tylko prestiż z nimi związany, ale nie odpowiedzialność?

Jak my, ludzie nauki, mamy uczyć doskonałości zawodowej młodych pracowników, jeżeli sami nie będziemy dotrzymywać najwyższych standardów? Jeżeli przymykać będziemy oczy na niską jakość prac, jeżeli starania o wprowadzanie kryteriów doskonałości naukowej będą blokowane, a nie wspierane przez osoby pełniące wysokie funkcje? Jeżeli studentów traktować będziemy jako źródło dochodu, bez troski o zapewnienie im najwyższej jakości studiów?

Jak my, ludzie nauki, mamy uczyć o rozwoju, jeżeli sami nie będziemy dbali o młodych pracowników naukowych? Jeżeli nie będziemy tworzyć im warunków do rozwoju, jeżeli ich rozwój będzie dla nas ważny tylko w deklaracjach, a nie w czynach? Jeżeli młodzi naukowcy, którzy odnoszą sukcesy za granicą, w kraju skazani są na podrzędną rolę, obawiają się niejasnych warunków awansu i skostniałych struktur instytucji naukowych?

Jak my, ludzie nauki, mamy uczyć odważnego zmieniania świata, jeżeli sami nie będziemy odważni? Jeżeli większą wartością będzie ułożenie się w środowisku, niż otwarte głoszenie poglądów czy protest wobec złych praktyk?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: