Na drodze do autentyczności Piotra Obarka

Co czytał Piotr Obarek na olsztyńskim zamku?

Debata, Adam Socha

dr hab. Piotr Obarek prof. UWM, po nałożeniu na niego przez Komisję Dyscyplinarną UWM kary dwuletniego zakazu wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego, z powodu niesamodzielności jego pracy habilitacyjnej pt. „Henryk Tomaszewski – twórca i pedagog”, w odwołaniu od tej decyzji kwestionuje, iż praca habilitacyjna, którą badała Komisja Dyscyplinarna UWM, to jego praca.
Zdaniem Piotra Obarka, to na Komisji Dyscyplinarnej ciążył obowiązek udowodnienia, że materiał dowodowy w postaci kserokopii opracowania jest jego autorstwa. Obarek twierdzi, że Komisja takiej weryfikacji zaniechała zadowalając się otrzymaniem z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie potwierdzenia kserokopii „za zgodność z oryginałem”.
O nieautentyczności dokumentu świadczy też to – zdaniem Obarka, – że ani na oryginale, będącym w jego aktach w archiwum ASP, ani na kserokopii nie ma własnoręcznego podpisu autora pracy. Za taki nie można uznać wydruku komputerowego obejmującego imię i nazwisko na końcu opracowania – twierdzi Obarek w Odwołaniu. Na tej podstawie Obarek wywodzi, że potwierdzenie przez ASP kserokopii „za zgodność z oryginałem” dokonane zostało z naruszeniem prawa….

Porównałem tekst kserokopii wykładu habilitacyjnego, który otrzymałem z ASP z odczytem Piotra Obarka, zarejestrowanym na video 28 lutego 2006 roku na olsztyńskim zamku, w ramach „Wieczorów zamkowych – w cyklu „Olsztyńscy uczeni”. Poza drobną różnicą w tytule odczytu: „Henryk Tomaszewski – mistrz polskiej szkoły plakatu – pedagog”, w stosunku do tytułu wykładu habilitacyjnego: „Henryk Tomaszewski – twórca i pedagog”, każde słowo odczytu jest identyczne ze słowami z wykładu habilitacyjnego.
Każdy czytelnik może sam porównać.
Tutaj jest tekst skanu wykładu habilitacyjnego. Na marginesach zaznaczono, z jakich oryginalnych prac przepisywał autor.

A tutaj video z wykładu (motto wykładu habilitacyjnego Piotr Obarek odczytuje w 1.43 minucie filmu, a wykład zaczyna czytać od 3.37 minuty):

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: