Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej – List otwarty do Prezydenta

Oświadczenie Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej List otwarty do Prezydenta i kandydata na Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego

http://komitethumanistyki.pl/

W związku z upublicznieniem opinii doradcy prezydenckiego, profesora Macieja Żylicza, na temat pilnych postulatów środowiska nauki w Polsce, sformułowanych w piśmie Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej z 3 lutego 2015 roku, zwracamy się z prośba do Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego o zdystansowanie się wobec wyrażonych w niej sądów i zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej na temat koniecznych działań mogących zaradzić kryzysowej sytuacji szkolnictwa wyższego i nauki. Upubliczniona opinia prof. Żylicza całkowicie pomija wagę istotnych problemów a w zamian zawiera szereg skrajnych sądów i sformułowań silnie dezawuujących dużą część środowiska naukowego…….

…Punkt I opinii stwierdza, że to nie MNiSzW decyduje o finansowaniu badań, lecz samo środowisko naukowe. Pomijany jest tu fakt, że to właśnie Ministerstwo decyduje o krytykowanych przez Komitet proporcjach podziału środków przeznaczonych na badania na dotację na podtrzymanie potencjału naukowego i na granty. Podobnie, prof. Żylicz przemilczał, że to Ministerstwo wydaje akty prawne regulujące problemy oceny dorobku naukowego badaczy i jednostek.

Punkt II opinii przemilcza z kolei to, iż wspólny obszar badawczy (ERA) nie jest jednoznaczny z koniecznością kopiowania rozwiązań stworzonych w państwach, w których finansowanie nauki ma zupełnie inną skalę niż w Polsce. Prof. Żylicz celowo pomija fakt, że chwalone przez niego rozwiązania spotykają się z coraz większą krytyką w USA i Europie Zachodniej, gdyż okazały się niesprzyjające harmonijnemu rozwojowi nauki i szkolnictwa wyższego…….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: