W środowisku akademickim źle jest z etyką

Sanacja uniwersytetu

Rz

……Źle z etyką

Wina leży po stronie rządzących, którzy nie tworzą warunków prawno-finansowych pozwalających na właściwe funkcjonowanie nauki w Polsce, traktują te sfery jako pole doraźnych rozgrywek politycznych i propagandowych. Nie są zdolni do stworzenia spójnej, długofalowej strategii rozwoju kraju, w której jasno określone zostałoby miejsce nauki i edukacji wszystkich szczebli.

Winne jest też środowisko naukowe: sfrustrowane, zatomizowane, rzucone w wir rynkowej rywalizacji, zdeprawowane niedostatkiem dóbr (etatów, pieniędzy), o które rywalizuje, nie przebierając w środkach. W środowisku źle jest również z etyką – toleruje się plagiaty, kolesiostwo, konformizm, ustawiane konkursy, przymyka oko na konflikty interesów, kumulowanie funkcji… Nie twierdzimy, że ludzi łamiących zasady przyzwoitości jest w polskiej nauce więcej niż wśród lekarzy czy policjantów. Jednak środowiskom naukowym – pretendującym do roli opiniotwórczej i odpowiedzialnych za kształcenie kolejnych pokoleń obywateli – trzeba stawiać najwyższe wymagania etyczne. Samokrytycznie stwierdzamy, że nasze środowisko rozbudowało system solidarności korporacyjnej pozwalający na tolerowanie osób, które winny być stygmatyzowane, a są chronione.

Reklamy

Komentarze 2

  1. „Obywatele Nauki szukali i szukają możliwości porozumienia i współpracy z każdym, kto chce prawdziwych zmian jakościowych w nauce i szkolnictwie wyższym” poprzez dokonywanie czystki tych co w działaniach na rzecz zmian wyprzedzili ich co najmniej o 10 lat ! I n-tą ilość inicjatyw. Czy może być lepszy dowód na to, że z etyka środowiska akademickiego jest źle.

  2. Dokładnie tak działa uczelniany beton, chronią swoich choćby byli winni niszczą obcych wedle zasady Stalina „dajcie mi człowieka a ja znajdę na niego paragraf”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: