Za najcięższe przewinienia przeciw rzetelności w nauce zawsze powinno być wykluczenie z pracy naukowej

Z etyką na bakier

Sprawy Nauki

Z prof. Maciejem Grabskim, wiceprzewodniczącym Komisji ds Etyki w Nauce przy PAN rozmawia Anna Leszkowska

….Pokrzywdzeni doktoranci, kradzieże intelektualne, wszystko co najgorsze –  jak to się czyta, to robi się smutno, bo nauka winna być elitarna, a tak nie jest. Co prawda, jeszcze nie mieliśmy w Polsce dużego skandalu związanego z oszustwami naukowymi, ale z rozkładu Gaussa wynika, że one są, tylko nie ulegają wykryciu, gdyż prawdopodobnie wrażliwość na takie przypadki jest niewielka. Dzisiaj największym skandalem jest afera grantowa na Politechnice Wrocławskiej – z wielkimi nazwiskami w nauce, ale ma ona charakter kryminalny i toczy się w tej sprawie proces. Ale ta sprawa ma również aspekt etyczny, gdyż stanowi jawne naruszenie wszystkich obowiązujących zasad dobrej praktyki naukowej, a więc niezależnie od postępowania sądowego będzie musiała podlegać procedurze dyscyplinarnej…..

….Ja uważam, że za najcięższe przewinienia przeciw rzetelności w nauce zawsze powinno być wykluczenie z pracy naukowej, bo nauka z zasady musi być uczciwa. Jeśli z badań wychodzi co innego, a coś innego się pisze, to ewidentne oszustwo. Tyle, że takiego przypadku w Polsce nie mieliśmy – przynajmniej nic o tym nie wiemy.

Komentarze 4

 1. i jakos nikt nie wykluczyl Adama Janiaka, Ryszarda Tadeusiewicza i ich kolesiow tworzacych z nimi spoldzielnie z nauki polskiej 😦

 2. Panie profesorze Grabski. Członek Komisji Elektroniki i Telekomunikacji PAN, profesor tytularny, będąc redaktorem pomocniczym pewnego czasopisma polskiego z listy ISI wciskał swoje cytowania do prac publikowanych w redagowanych przez niego numerach, ten pan profesor ma również sprawę w CK o plagiat w monografii profesorskiej. I co … i nic. Ta cała komisja ds etyki to jest pic na wodę, jak i polska nauka pożal się boże.

 3. kradzież tematyki badawczej, plagiatowanie cudzych publikacji, prac doktorskich i habilitacyjnych tak wygląda polska nauka a rzeczywistego twórcę się upadla bez końca

 4. Szanowny Pan Profesor niestety nie widzi naruszeń etyki w Ośrodku Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie,… a zwracano się do Komisji ds. etyki w sprawie Ośrodka i niedopełniania obowiązków przez prof. Stanisława Achremczyka. Fałszowania dokumentów w Ośrodku i innych.
  Czy to nie są naruszenia etyki? Czy tytuł profesora chroni nawet kogoś, kto postępuje jak kłamca patologiczny?
  Zob. na stronie Etyka i patologie…
  Adam Jerzy Socha
  Po co istnieje Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie? (cz. 1) i następne numery „Debaty” (nr 8 i 9 z 2015 r.), w których są zawarte m.in. wywiad z prof. Stanisławem Achremczykiem „Ja nie kłamię”, a także o ekspertach od wszystkiego w Ośrodku. Zgroza! [http://www.debata.olsztyn.pl/]

  Debata

  Czy dostojna fasada Domu Polskiego, siedziby OBN-u, jest świątynią nauki, czy parawanem do robienia prywatnych interesów i przechowalnią dla pracowników nauki, którzy pozorują działalność naukową? Czy dyrektor tego instytutu badawczego, prof. Stanisław Achremczyk, który sprawuje tę funkcję od 1990 roku, wygrał w 2012 roku konkurs na to stanowisko zgodnie z prawem? Czy zgodnie z prawem pracuje na dwóch etatach?….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: