Projekt ws. zniesienia habilitacji trafił do Sejmu

Projekt ws. zniesienia habilitacji trafił do Sejmu

serwis21

Powraca kwestia zniesienia stopnia doktora habilitowanego. Likwidacja habilitacji była jednym z punktów programu Prawa i Sprawiedliwości w roku 2005, choć za czasów rządów PIS nic w tym kierunku nie uczyniono. Za czasów rządów PO także nie podjęto działań w tym zakresie. Jednak dyskusja co jakiś czas powraca, a teraz za sprawą Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE do Sejmu wpłynął petycja-projekt ustawy ws. zniesienia stopnia naukowego i stopnia w zakresie sztuki – doktora habilitowanego. Komisja sejmowa rozpatrzy projekt już po wyborach, w ciągu najbliższych 3 miesięcy…..

Reklamy

Komentarze 2

 1. Dobrze, że także to stowarzyszenie (obok NFA Józefa Wieczorka) broni honoru polskiej nauki. Choć w zniesienie habilitacji nie wierzę. Jej obrońcy posuną się do każdego szalbierstwa, każdej manipulacji, każdego świństwa.
  Najlepszym przykładem jest polskie tłumaczenie Europejskiej Karty Naukowca – wyrażenie „postdoctoral appointments” oddano jako „stanowiska dla pracowników ze stopniem doktora”. I co się okazuje w myśl tej kreatywnej translacji-interpretacji? Ni mniej, ni więcej, tylko to, że posiadacz doktoratu może może być zatrudniony jedynie na określony maksymalnie czas… Czyli stopień dr hab. jest niezbędny i „zalecany” przez EKN!!!
  Nie muszę dodawać, że w oryginale angielskim idzie jedynie o zdobywanie doświadczenia przez postdoca przez określony czas (4 lata), a potem doktor powinien być już traktowany jako doświadczony naukowiec. Doświadczony naukowiec z doktoratem, a nie z „habilitacją”. Tymczasem w Polsce „zwykły doktor bez habilitacji”, nie jest traktowany ani jako specjalista, ani jako doświadczony naukowiec, lecz przez utytułowanych fełdałów traktowany jest jak zwykłe g…o.

 2. źródło: NATURE|Vol 453|22 May 2008
  cytat: „We also propose abandoning the
  Habilitation [a post-PhD qualification usually
  required for progress in academia].”

  żródło: Archiwum Prez. RP Lecha Kaczyńskiego, aktualności 2008 str.88, 2008-06-10 Wręczenie nominacji profesorskich:
  cytat:
  „(…) oczywiście polskie uczelnie wymagają niejednej zmiany, ale na pewno nie likwidacji dwóch elementów: habilitacji i tytułu profesora. Na pewno potrzebne jest pewne spłaszczenie struktury, ale nie tędy droga. (…) tych zmian, których za konieczne nie uważam, które naruszają utrwaloną w Polsce tradycję, a także mogą mieć charakter demobilizujący, popierać nie będę. Oczywiście wszystko w ramach swoich konstytucyjnych uprawnień, bo ich przekraczać ani zamierzam, ani mogę. (…)”

  Grozba weta zostala powtorzona 2008-06-24 tym raqzem cytat brzmi:
  „(…) Tego rodzaju zmiany mogą wkrótce stanąć na porządku dziennym. Jak się będę sprzeciwiał? Za pomocą tych narzędzi prawnych, które ma prezydent. Nic innego czynić tutaj nie mogę. Ale to, co mam prawo czynić, czynić będę. (…)”

  Przypomnijmy tez slynny list fizykow UJ, ktory powstal z inicjatywy prof. Malca – jednego z wspoltworcow obecnego programu PiS dla nauki i SW.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: