Polski system nauki powinien postawić na jakość jej uprawiania

Prof. Żylicz: uprawiamy zaściankową naukę, ale są wyjątki

PAP Nauka w Polsce

W Polsce zbyt często uprawiamy zaściankową naukę, ale mamy wyjątki – powiedział PAP prof. Maciej Żylicz. Kierowana przez niego Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chce utworzyć Międzynarodowe Agendy Badawcze, prowadzące badania na najwyższym światowym poziomie…..

„Polski system nauki powinien postawić na jakość jej uprawiania na każdym etapie: przy ocenie jednostek badawczych w KEJN (Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych – PAP), a także na poziomie indywidualnym – przy postępowaniach nadania stopni i tytułu naukowego: doktora, doktora habilitowanego i profesora. Na każdym z tych etapów trzeba zastanowić się, czy dorobek danej osoby jest wybitny. Jeśli jest średni lub słaby, to nie należy go promować” – ocenił prezes FNP.

Zdaniem prof. Żylicza mamy szansę stworzyć w Polsce ośrodki wiodące w skali światowej, ale nie w ramach obecnego prawodawstwa. „Ustawy o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, czy o Polskiej Akademii Nauk nie promują jakości, ale uśredniają wszystkich” – zaznaczył rozmówca PAP…..

Agendy będą się różniły od Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących – tzw. KNOW-ów, dotowanych z budżetu państwa. „KNOW-y to wspieranie już istniejących struktur – w większości wydziałów uczelni wyższych. My chcemy stworzyć nowe struktury od początku i wspomagać w ten sposób badania interdyscyplinarne. MAB niekoniecznie musi być zupełnie nową jednostką, to może być nowa jednostka działająca w ramach istniejącego już uniwersytetu czy instytutu PAN, ale musi spełniać warunki całego projektu – między innymi musi być inaczej zarządzana” – zaznaczył prof. Żylicz.

Międzynarodowe Agendy Badawcze – finansowane ze środków nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej – to polska odpowiedź na projekt Teaming of Excellence, realizowany w unijnym programie Horyzont 2020.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: