Systemy antyplagiatowe – kontrowersje

Raport: polskie systemy antyplagiatowe są „dziurawe”

PAP Nauka w Polsce

Polskie systemy antyplagiatowe są „dziurawe”, a ich wyniki nieporównywalne – mówi prof. Tadeusz Grabiński, autor raportu poświęconego dostępnym na polskim rynku systemom antyplagiatowym. W tym samym licencjacie jeden program zobaczył plagiat, a inny zaledwie 12 proc. zapożyczeń.

Raport pt. „Analiza skuteczności i funkcjonalności wybranych systemów antyplagiatowych dostępnych na polskim rynku” przygotował prof. Tadeusz Grabiński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Naukowiec porównał cztery systemy: Plagiat.pl, Otwarty System Antyplagiatowy (OSA), Podkarpacką Platformę Antyplagiatową (PPA) oraz Genuino. Raport analizuje ich skuteczność, ale też ich funkcjonalność oraz wnikliwość generowanych przez nie raportów końcowych. Wszystko pod kątem gotowości tych systemów do sprostania nowym wyzwaniom, jakie stawia przed uczelniami, wprowadzona w październiku 2014 r., nowelizacja Ustawy o szkolnictwie wyższym…..

Zdaniem profesora Grabińskiego w walce z plagiatami nie chodzi o to, aby ścigać nieuczciwych studentów. „Chciałbym, abyśmy zamiast szukać negatywy, czyli wykrywać plagiaty, skupili się na pozytywach i określali stopień oryginalności prac. Na zasadzie +szklanka do połowy pusta, czy pełna+. Dobry system antyplagiatowy wskaże nam, w jakim stopniu dana praca jest samodzielna i oryginalna” – przekonuje profesor.

Zamiast więc zastanawiać się, ile procent zapożyczeń już oznacza plagiat, a ile jest do przyjęcia, profesor proponuje wykazywać, ile w danej pracy jest oryginalnej myśli. I to dla każdej dziedziny oddzielnie, bo co innego oznacza poszukiwanie oryginalnych wniosków, np. w matematyce, a co innego w historii czy przedmiotach filologicznych.

Plagiat.pl: raport o systemach antyplagiatowych nierzetelny, niezgodny ze standardami prowadzenia badań

PAP Nauka w Polsce

Raport o systemach antyplagiatowych przygotowany przez prof. Tadeusza Grabińskiego jest nierzetelny i niezgodny ze standardami prowadzenia badań – argumentują przedstawiciele systemu antyploagiatowego Plagiat.pl. Odnoszą się w ten sposób do treści zawartych w raporcie „Analiza skuteczności i funkcjonalności wybranych systemów antyplagiatowych dostępnych na polskim rynku”…..

Przytaczany przez profesora Grabińskiego postulat by programy antyplagiatowe określały stopień oryginalności prac, świadczy o fundamentalnym niezrozumieniu idei działania programów antyplagiatowych, a w szczególności Internetowego Systemu Antyplagiatowego Plagiat.pl” – czytamy stanowisku Plagiat.pl.

Jak podkreślają autorzy oświadczenia, informacja o wynikach testów systemu Plagiat.pl – podana w sposób „niezrozumiały i bez komentarza” – może kreować fałszywy obraz działania systemu i narusza doby wizerunek firmy Plagiat.pl. „Plagiat.pl jest liderem nie tylko na rynku polskim, ale także rumuńskim, godzenie w jej dobre imię publikując fałszywe informacje jest działaniem nieuczciwym” – stwierdzają przedstawiciele Plagiat.pl

Prof. Grabiński: mój raport powstał w trosce o dobro poziomu polskiego szkolnictwa

PAP Nauka w Polsce

Mój raport powstał w trosce od dobro poziomu polskiego szkolnictwa. Krzywdzące dla mnie jest podważanie mojego autorytetu, jako naukowca – argumentuje prof. Tadeusz Grabiński – autor raportu poświęconego systemom antyplagiatowym. „Nie reprezentowałem w tym niczyich interesów” – dodaje….Reasumując: postawiłem sobie za cel pokazanie (a nie rozwiązanie) problemu przydatności programów antyplagiatowych w kontekście stosowanych przez uczelnie procedur. Uważam, że w sytuacji, kiedy każda uczelnia będzie mogła wybrać i stosować różny system antyplagiatowy, warunkiem rzetelnej oceny prac dyplomowych powinno być doprowadzenie do uzyskiwania porównywanych wyników analiz” – napisał prof. Grabiński w oświadczeniu.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: