Wniosek o zniesienie postkomunistycznego stopnia doktora habilitowanego

Szkolnictwo wyższe: Awans naukowy po nowemu

Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) nie zaproponuje zmian w zasadach awansowania naukowców, posłowie opracują własny projekt nowelizacji. Tak wynika z ustaleń sejmowej komisji, która wczoraj zajęła się rozpatrzeniem petycji Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste”.

Organizacja pozarządowa wnioskuje o zniesienie stopnia doktora habilitowanego. W petycji podkreśla, że obowiązująca w Polsce procedura nadawania stopni poskramia entuzjazm i energię utalentowanych naukowców.

Posłowie zgadzają się, że obecny model kariery akademickiej się nie sprawdza. – Polska i kraje postkomunistyczne są jedynymi, w których obowiązuje sztywny, jednolity system przyznawania stopni i tytułów naukowych na wszystkich uczelniach niezależnie od ich typu i co gorsza jest ściśle związany ze stanowiskami. Średnia wieku nadawania tytułu profesora w technicznych szkołach wyższych to 60 lat, a na uczelniach niektóre stanowiska zarezerwowane są tylko dla tych osób. Oczekuje się od naukowców innowacyjności, która jest dziełem głównie osób w wieku 30–40, ale w obecnym stanie prawnym nie mają oni uprawnień do pełnienia różnych funkcji na uczelni – uważa poseł PiS Andrzej Smirnow…….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: