Największe w historii badania kadry naukowej pokazują, jak bardzo jest źle

Czemu naukowcy mało piszą

GW

Polscy naukowcy prowadzą mało badań i mało publikują. Największe w historii badania kadry naukowej pokazują, jak bardzo jest źle. Nowy minister nie ma żadnej recepty na kryzys…..Prof. Kwiek nie ma wątpliwości, że możliwe są dwa scenariusze dla polskiej nauki: albo stagnacja i biedowanie, albo włączenie w obieg międzynarodowy. To oznacza jednak zgodę na redukcję zatrudnienia w sektorze (nawet o połowę) oraz duże zróżnicowanie płac w zależności od miejsca pracy i indywidualnych osiągnięć. Dziś w każdym ośrodku, tym najlepszym i tym najgorszym, obowiązują te same widełki płacowe.

– Tego nie ma nigdzie na świecie. Nauka to niezwykle okrutny, konkurencyjny świat – mówi prof. Kwiek…..- Polskę stać na trzy dobre uczelnie, w których naukowcy będą robić to samo, co się robi na Zachodzie, za zbliżone pensje, przynaj-mniej pod względem siły nabywczej – mówi prof. Kwiek. – Wolałbym, żeby było ich dziesięć, ale na tyle prawdopodobnie nie wystarczy.

Polską naukę czekają więc w niedługim czasie kolejne ogromne wstrząsy, a rządzących – protesty. Jeśli dojdzie do masowych zwolnień i zamykania całych kierunków, rewoltę kadry mają jak w banku.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. No właśnie; jeśli dojdzie do masowych zwolnień i zamykania całych kierunków, rewoltę kadry mają jak w banku, a jeśli nie, to równie pewna jest stagnacja lub regres. Za naszą, podatników, forsę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: