Niesłuszne wykluczanie ze społeczności akademickiej

CENZURA NA UCZELNIACH. PROSIMY MEDIA O REAKCJĘ!!

Prof. Marek Kisilowski, członek władz akademickiej „Solidarności”, zasłużony naukowiec i działacz związkowy oraz nasz współpracownik, został postawiony w stan oskarżenia przed Komisję Dyscyplinarną na Politechnice Warszawskiej z powodu… notatki wewnątrzwiązkowej. Przekazywał w niej informacje o skargach pracowników, wskazujących na niesprawiedliwy rozdział nagród przez dziekana. Notatka wyciekła. Dziekan wytoczył mu sprawę dyscyplinarną, zarzucając narażanie na szwank dobrego imienia i dyskryminowanie dziekana (sic!), na podstawie której prof. Kisilowski najprawdopodobniej zostanie jutro zwolniony z Politechniki, mimo że jest profesorem.

Prof. Kisilowski wiosną upublicznił w „Dzienniku Gazecie Prawnej” plany Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Nauki, zakładające stworzenie mechanizmu umożliwiającego uczelniom prywatnym uwłaszczenie się na majątku uczelni publicznych, w drodze konsolidacji podmiotu prywatnego i publicznego. Sprawa stała się bardzo głośna.

Trudno postrzegać tę decyzję inaczej niż próbę personalnej vendetty byłego rektora Politechniki Warszawskiej. Trudno też wymagać od związkowców, by nie informowali się wzajemnie o nieprawidłowościach mających miejsce na uczelni. Same uczelnie zaś powinny umieć z pokorą przyjąć krytykę, a nie – w imię źle pojętej ochrony własnego wizerunku – zwalczać sygnalistów, którzy działają na rzecz dobra wspólnego.

Jutrzejsza decyzja, kończąca ciągnącą się od jesieni sprawę, pozwoli na uciszenie jednego z najbardziej aktywnych i kompetentnych związkowców od spraw uniwersyteckich – uciszenie zarówno na forum ministerialnym, jak i uczelnianym. Stanie się to z ogromną szkodą dla nas wszystkich.
Polskie uczelnie już cierpią na niedobór działaczy, umiejących stanąć odważnie w obronie pokrzywdzonych kolegów. Bez naszej reakcji i gestów solidarności osoby takie jak prof. Kisilowski zostaną niesłusznie wykluczone ze społeczności akademickiej.

PROSIMY MEDIA I ZNAJOME ORGANIZACJE O NAGŁOŚNIENIE TEJ SKANDALICZNEJ SPRAWY.
Posiedzenie Komisji Dyscyplinarnej odbędzie się jutro o 12.30 (w klubie absolwenta, sala 4 w Gmachu Głównym PW).

Reklamy

Komentarze 2

  1. Gdyby od początku III RPO nagłaśniano takie sprawy i chroniono sygnalistów może by było inaczej, a przecież i „S” bywało, że dobijała swoich członków w obronie towarzyszy (przełożenie układu okrągłostosłowego na układ akademicki ?) . Sprawę nagłaśniam bo jest bulwersująca ale inne też są bulwersujące i pomijane milczeniem https://blogjw.wordpress.com/2016/03/01/list-otwarty-wykletego/

  2. W mojej opinii żadna istotna, a „kontrowersyjna” (piszę „kontrowersyjna”, bo nie chcę używać określeń adekwatnych, które musiałyby być wulgarne) nie może być załatwiona/rozwiązana wewnątrz środowiska akademickiego. Ja opisywanej sprawy nie znam, ale jeśli człowiek rzeczywiście chciał coś naprawić, to upublicznienie problemu było jedyną drogą dającą jakieś (na ogól marne) szanse na uzyskanie czegokolwiek. A z wymienionymi konsekwencjami trzeba się, niestety, liczyć. Zdziwiłbym się też gdyby wymienione w załączonym linku dokumenty spowodowały jakiś skutek. O ten beton potłukło się już wielu. Jednak każda kropla trochę ten beton drąży, więc może nasze prawnuki coś na tym skorzystają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: