Plagiat przekreśla awans naukowy zarówno kandydata na profesora, jak i kandydata na doktora,

Z naruszeniem praw autorskich

FA 4/2016

Marek Wroński

Stwierdzone przez recenzentów przejęcie treści doktoratu innego autorstwa kompromituje nauczyciela akademickiego – kandydata na profesora, przez co nie może on zostać awansowany.

….Prof. Andrzej Budkowski z Instytutu Fizyki im. Smoluchowskiego UJ w Krakowie w szczegółowej 8-stronicowej recenzji wykazał, że J. Sanetra przejął nie tylko strukturę i tekst doktoratu K. Petritscha z 2000 r., lecz także przywłaszczył wyniki jego licznych eksperymentów naukowych. Recenzent dowiódł, że 75% rysunków w monografii profesorskiej jest kalką lub przerysowaniem rysunków z pracy doktorskiej Austriaka. Dodatkowo prawie wszystkie równania (98%) z wyprowadzonych 44 wzorów fizycznych oraz wszystkie tabele z wynikami pochodzą z doktoratu; również z tego źródła pochodzi 88% cytowanej literatury. W świetle powyższych faktów recenzent ocenił, że dorobek naukowy Jerzego Sanetry przedstawiony we wniosku profesorskim powstał z naruszeniem praw autorskich i dobrych obyczajów w nauce, i z tego powodu uchylił swoją recenzję z 30 sierpnia 2007 r.
…

…W mojej opinii sprawa tego oszustwa naukowego (plagiat doktoratu, przejęcie badań i wyników, rozliczenie nimi grantu o wartości 274 tys. zł!) rzuca cień na procedury stosowane na Politechnice Krakowskiej. O dalszych „postępach” tej sprawy będziemy informować.
…

…. Plagiat przekreśla awans naukowy zarówno kandydata na profesora, jak i kandydata na doktora, zaś zagrabienie przez promotora nierzetelnego tekstu doktoranta nie jest okolicznością łagodzącą

Reklamy

Komentarze 2

  1. Tak, Centralna Komisja ds Stopni i Tytułów ma problem z zamiataniem pod dywan informacji o profesorach, którzy plagiatują. Te dziadki wyłącznie debatują. Z tych debat niewiele wynika. Tylko podatnik traci pieniądze. Kruk krukowi oka nie wykole. Ci, którzy tam maja resztkę przyzwoitości gęby nie otwierają widząc to bagno moralne wokół siebie.

  2. a ja uważam , że powinni dobrać się do wszystkich wysoko ustawionych osób z oszukanym dorobkiem naukowym! Dobrze, żę o tym coraz głośniej się mówi i powstają coraz to lepsze, innowacyjne programy antyplagiatowe, już nie będzie tak łatwo oszukać… Skoro ktoś chce mieć tytuł doktora, czy profesora powinien na niego ciężko zapracować. I cieszę się, że już niedługo wszystkie prace dyplomowe będą sprawdzane pod kątem plagiatu, oby to ukróciło ten proceder!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: