Duża część przyznawanych stopni naukowych nie wiąże się bezpośrednio z nauką, a z „dobrym ulokowaniem” w nauce.

Ojczyk: Lekarzu, nie lecz się sam

Rz

Kilkuletni już proces reformowania szkolnictwa wyższego skłania do wniosku, że istotne w nim zmiany mogą przeprowadzić tylko osoby spoza środowiska – pisze publicystka „Rzeczpospolitej”……  Do tej pory przyjmowano, ze gwarantują ją minima kadrowe, czyli wymagana ustawowo liczba profesorów i doktorów habilitowanych oraz publikacje naukowe. Dzięki temu mamy zalew publikacjami dla „punktów” w świetnych polskich, ale niekoniecznie światowych czasopismach, wymuszoną karierę „naukową” dla utrzymania miejsca pracy i zapewnienia wspomnianych minimów, co niestety nie gwarantuje, że wiedza kadry jest na światowym poziomie. I zlikwidowanie ministerialnych standardów nauczania, zastąpienie państwowego dyplomu uczelnianym czy określenie tego, co student powinien umieć w tzw. ramach kwalifikacji niewiele zmieniło.

Dzisiejsza autonomia uczelni bez odpowiedzialności za wyniki powoduje, że o prowadzonych kierunkach studiów decyduje głównie sytuacja kadrowa, a nie potrzeby społeczeństwa i gospodarki. Tymczasem Polska potrzebuje choćby jednego światowego uniwersytetu kształcącego elity i bardzo dobrych uczelni – kuźni kadr….

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Tego stanu rzeczy nie zmieni obecny Minister. Prawda jest taka, że rządzącym tym krajem, czy z prawa czy z lewa nie zależy na rozwoju nauki. Ciemnym ludkiem łatwiej rządzić. Polska to jest kraj mentalnie wschodni. Profesorkowie to Panowie na swoich folwarkach i nauka ma tu drugorzędne znaczenie. Zasłyszane w kuluarach konferencji. Pewien „wybitny” profesor, w towarzystwie mu podobnych profesorów (członkowie komitetu PAN) niewybrednie żartował z ludzi, którzy chcą naukowo pracować. Ubawione było towarzycho po pachy. Smutne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: