Jeżeli chcemy zbudować elity narodowe, czyli elity naukowe, elity gospodarcze i polityczne, musimy mieć uczelnie, które będą formować i kształcić te elity

Gowin zapowiada zmiany na uczelniach: Jedno z wyzwań to ograniczenie biurokracji

gazetaprawna.pl

Ograniczenie biurokracji na uczelniach, stworzenie nowej ścieżki kariery akademickiej, projekt nowej ustawy o instytutach badawczych – zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas kongresu „Polska Wielki Projekt”

Komentarze 3

  1. Nie będzie zmian na lepsze na polskich uczelniach, jeśli zakłady, katedry i instytuty będą nadal prywatnymi folwarkami dziadków z tytułami profesorskimi, których jedynym celem jest nabijanie własnego portfela i budowanie wizerunku „wybitnego naukowca” kosztem podwładnych. Tak więc niech pan minister skończy opowiadać dyrdymały o administracji.

  2. Na uczelniach potrzebna jest odnowa moralna. Zacząć ją trzeba od towarzystwa wzajemnej adoracji – profesorów. Niestety w następstwie wydarzeń marcowych z roku 1968 zostały poczynione szkody, których skutki odczuwamy dziś. Władzę na uczelniach przejęli mierni ale wierni PZPR. To byli ludzie bez kręgosłupa moralnego, zdolne do niszczenia ludzkich życiorysów. Oni wychowali na stanowiskach kierowniczych godnych następców. Uczelnie polskie to struktura feudalna – zbiór prywatnych folwarków profesury. Likwidacja KRK, czy zmiana zasady funkcjonowania PKA nic tu istotnie nie zmieni. Pan minister Gowin mydli oczka. Może za 30-60 lat będzie lepiej.

  3. Primo Jak nie ma z czego, to elity „wykształcić” ani „uformować” się nie da. Elity tworzą się same poprzez normalne studia, a nie „nauczanie” do którego przyzwyczaja się kandydatów do elit w szkole. A gdyby było z czego, to w systemie feudalnym da się ew. stworzyć elity stosowne do czasów Karola Wielkiego.

    Secundo. Mamy coś koło 1 mln 400 tys studentów, a wykształciliśmy już przecież parę milionów. Po cholerę nam tyle elit?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: