W dzisiejszej Polsce nie mógłby działać Harvard lub Cambridge

Pierwszym lekarstwem na uzdrowienie polskiego szkolnictwa jest wyrugowanie pozostałości po komuniźmie

wpolityce.pl

uważam, że pierwszym lekarstwem na uzdrawianie sytuacji w polskich uczelniach i w polskiej nauce, jest wyrugowanie z nich ciągle obecnych rozwiązań komunistycznych. Od likwidacji tych patologii trzeba zacząć, ponieważ wiele dalszych problemów jest ich wynikiem.

Ale skąd wiedzieć, co jest tą patologią i szkodliwym spadkiem po PRL? Wystarczy poznać, jak funkcjonuje nauka i uczelnia na Zachodzie……Ponadto, w dzisiejszej Polsce nie mógłby działać Harvard lub Cambridge, albo inny najlepszy uniwersytet na świecie, jak działa w swoim kraju, bo według obecnego prawa polskiego byłby zakazany!!! Jest to dla nas Polaków wielkim wstydem i dowodem, niestety, na swoistą marność przewodzących nam elit.

Reklamy

Komentarzy 5

 1. Bo nasze elity to pseudo-profesorzy, których wiedza jest mizerniejsza od tej, którą dysponuje drugo-roczny student studiów doktoranckich Harvada. Takiego profesora łatwo wyłapać – jak tylko ktoś ma odmienne zdanie równa tego kogoś z glebą wykorzystując swoją pozycję, wrzeszczy, grozi i obraża. Takich to „wybitnych” profesorów mamy w Najjaśniejszej. Już nie wspominam oszustów – popełniających plagiaty czy też fałszujących cytowania.

  • To można zmienić jednym pociągnięciem pióra; nakazać by każdy uczony wyraźnie napisał, co mianowicie ODKRYŁ. Naprawdę. To może nie jest absolutne panaceum, ale na pewno jest to lekarstwo na wiele naszych bolączek. Pisał o tym wielokrotnie m.in twórca tej strony (ja też gdzie mogę, to tym wspominam), ale bez widocznych efektów. Tytuły działają znakomicie. Jako atraktor też.

  • Ależ, proszę Pana. Jak tak można. Mamy przecież tabuny młodzieży spragnionej wiedzy prawniczej, dzięki czemu, mają one szanse ugasić swoje pragnienie u krynicy wiedzy prawniczej… Co prawda, potem, część z nich, już jako prokuratorzy lub sędziowie lub jako parlamentarzyści, współtworzący przepisy prawa, czuje chyba (?) nadal niedobór tej wiedzy (gdy się popatrzy na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i/albo przepisów prawa w ogóle), ale co tam… Absolutnie tak musi być, jak jest… Trudno, „życie nie jest łatwe”. A już najabsolutniej nie wolno odstępować od finansowania z kieszeni podatników, studiów prawniczych stacjonarnych, na uczelniach państwowych, w takiej sali, jak dotychczas. Podobnie jest w ogóle, ze studiowaniem na kierunkach: im więcej studentów, tym lepiej, nie takie ważne, co to za kierunek…
   Tak… tak MUSI być i już.. Bo w przeciwnym razie, krowy przestałyby dawać mleko, zamiast tego dawałaby denaturat, a kury niosłyby jajka w kształcie piramid, jeśli w ogóle już…

 2. „To można zmienić jednym pociągnięciem pióra; nakazać by każdy uczony wyraźnie napisał, co mianowicie ODKRYŁ.”

  Eeee tam, Panie Szanowny, i to dałoby się obejść. Mianowicie, gdyby zastosować Pana panaceum w przypadku tych, którzy trudnią się uprawianiem nauki, przy użyciu systemu polegającego na pisaniu „o-czym-tylko-da-się-napisać”, to opisaliby swoje osiągnięcia pisarskie, np. „rozważania o filozofii filozofa X., w poezji poty/poetki Y.”, a na końcu dopisaliby, że odkryli wprawdzie bardzo ważne rzeczy, ale potem niestety, musieli je zakryć… 😉 😉

  • Takich też się da wyłapać. Wystarczy zacząć recenzować. W Polsce recenzje są w większości koleżeńskie. Dlatego mamy tak mało czasopism na liście ISI. Takich na liście ISI mających wysoki IF to mamy jak na lekarstwo. Wypociny piszącego „o-czym-tylko-da-się-napisać” nie przejdą przez sito recenzji, gdy jeden recenzent będzie z Francji, drugi w Japonii, a w razie potrzeby będzie trzeci z USA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: