W Polsce nie nagradza się ludzi, którzy dobrze pracują

Prezes FNP: chcemy udrożnić system polskiej nauki

PAP

Według badań 43 proc. polskich naukowców nie opublikowało niczego w ostatnich 3 latach, ale te osoby wciąż pracują na uczelniach – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Tak zablokowany system nauki FNP chce udrożnić m.in. tworząc etaty dla młodych naukowców……..

PAP: Polski system nauki i szkolnictwa nie motywuje do dobrej pracy?

M.Ż.: U nas nie opłaca się być dobrym. Dwa lata temu ministerstwo nauki przeznaczyło dodatkowe pieniądze na podniesienie płac akademickich. Na niektórych – nawet bardzo dobrych uniwersytetach – dano je tym naukowcom, którzy nie dysponowali zewnętrznymi grantami, wychodząc z założenia, że ci, którzy mają granty nie potrzebują mieć już więcej pieniędzy. W Polsce nie nagradza się ludzi, którzy dobrze pracują: ani poprzez pensje, ani wyróżnienia, ani nagrody.

Około 10 proc. nauczycieli akademickich pracujących w Polsce „produkuje” 50 proc. wszystkich polskich publikacji czy patentów…

...43 proc. polskich nauczycieli akademickich nie opublikowało niczego w ostatnich trzech latach…Jednak z jakichś powodów te osoby nadal pracują na polskich uniwersytetach.

..M.Ż.: Trzeba organizować realne, a nie pozorowane konkursy na stanowiska pracy w nauce, aby mogli o nie aplikować też ludzie spoza danej instytucji. Na razie większość z konkursów to całkowita fikcja. Zmiana tej sytuacji umożliwi podniesienie poziomu umiędzynarodowienia…

..W Niemczech 90 proc. doktorów podejmuje pracę w przemyśle, a tylko 10 proc. kontynuuje karierę naukową. U nas jest odwrotnie. Poza tym, 1/3 pieniędzy na naukę u naszych zachodnich sąsiadów pochodzi z budżetu, 2/3 z przemysłu. Jeżeli tego nie zmienimy, za siedem lat będziemy tu mieli naukową pustynię.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: