Opcja zerowa w szkolnictwie wyższym

Opcja zerowa w szkolnictwie wyższym: Może tak zwolnić wszystkich pracowników uczelni i zacząć od nowa?

gazetaprawna.pl

W byłej NRD wybrano opcję zerową. Uczelnie zamknięto, zwolniono wszystkich pracowników i ponownie przyjęto tylko niektórych z nich. Gospodarka we wschodnich landach pozostaje wciąż daleko w tyle za resztą Niemiec. Jednak w wyniku opcji zerowej niektóre uczelnie dawnej NRD awansowały do niemieckiej czołówki.

Szkolnictwo wyższe, podobnie jak sektor badań naukowych, wymagają w Polsce reform. W ostatnich latach przygotowano kilka projektów radykalnych zmian, jednak po naciskach środowiska akademickiego i poprawkach w parlamencie zamieniały się one w drobne korekty. Dalej utrwalają rzucające się w oczy patologie……

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Jak robić naukę, kiedy wiadomo że profesor zwyczajny z definicji inkasuje do kieszeni największe pieniądze (z badań – realizacja projektów, nagród rozdawanych przez rektorów), zaś doktorant dostaje psie grosze i każe mu się badania robić. Profesorzy są kastą nie do ruszenia, są największymi hamulcowymi bo tylko dzięki temu mają maksymalne zyski. Ze świecą szukać profesora, który przedkłada swój partykularne interes nad dobro jednostki, którą zarządza … amen. Inaczej, jak profesor zarządza tzn. że przede wszystkim dba o siebie. Oczywiście mydli się oczy wszystkim dookoła. Ech … szkoda gadać, mentalność musi się zmienić, a ta jest niestety wschodnia. NRD jest na zachód od Łaby. Niemcy to pracowity naród. Komuna ich tak nie zdemolowała mentalnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: