Głównym źródłem problemów uczelni jest zły system finansowania.

Koniec z przyjmowaniem na studia wszystkich chętnych? Ministerstwo zmieni sposób finansowania uczelni

Gazeta Prawna

– Głównym źródłem problemów uczelni jest zły system finansowania. W dużej mierze dotacja dla nich zależy od liczby studentów. Dlatego opłaca im się przyjmować jak najwięcej kandydatów. W sytuacji niżu demograficznego uczelnie gonią za studentami. To prowadzi do obniżania wymagań i jakości kształcenia – uważa Jarosław Gowin, wicepremier, ministernauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że już w tym tygodniu resort nauki zaproponuje nowy algorytm finansowania uczelni.

– Będzie on skonstruowany tak, aby szkołom wyższym opłacało się przyjmować mniej studentów, ale za to lepszych. Chcemy też, aby opłacało im się zatrudniać jak najlepszą kadrę naukową – zapowiada Gowin.

Wyjaśnia, że obecnie szkoły wyższe dostają za zatrudnienie profesora, który od 10 lat nie wykazuje się żadną aktywnością naukową, tyle samo, co za takiego, który publikuje w prestiżowych czasopismach i jest np. pretendentem do Nagrody Nobla. – Chcemy to zmienić. Dlatego nowy algorytm finansowy przewiduje zwiększenie środków na kadrę naukową w zależności od jej jakości – dodaje……..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: